MSA is reader-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission. Read the full disclosure.

25 Food & Drink Boxes to Help You Keep Your New Year’s Resolutions

25 Food & Drink Boxes to Help You Keep Your New Year’s Resolutions

The Best Subscriptions That'll Set You up for Success

There’s something special about the start of a brand new year. After the ball has dropped, the Champagne’s been toasted, and it’s officially January once again, the air seems ripe with possibility. I’ve always been a fan of setting New Year’s resolutions. I’m kind of an optimist, you see. Deep down, I really do believe that big life changes are possible, and I enjoy taking stock of where I am, where I want to be, and figuring out how I can bridge the gap. In addition to being kind of a cheese ball when it comes to the sparkling promise of a brand new year, I’m legit addicted to subscription boxes. So, I had an idea. Wouldn’t it be fun to look at some common goals for the new year and explore how subscription boxes might help to reach them? I’ve done some research, and I’ve come up with 8 popular New Year’s resolutions. I’ve paired each one with several subscriptions (25 total!) that I think will be excellent wingmen on the journey to success. Ready to see what I’ve come up with? Let’s go!

by Lindsey Morse, Optimistic Resolutionist & Subscription Addict
December 23, 2020| 1 comment

25 Food & Drink Boxes to Help You Keep Your New Year’s Resolutions

1. Eat Healthier

Year after year, the resolution to “eat healthier” tops the chart of popular New Year’s goals. After the grand indulgence of a Thanksgiving feast and the baked goods-bacchanalia of the December holidays and the endless New Year’s party plates full of delicious nibbles, many people feel utterly spent. Trading pigs in a blanket and mince pies for something fresh and light seems like the best idea ever… but come mid-January, willpower can start to wane. Signing up for a food subscription box that sends delicious, healthy meals might help you stay the course. There are plenty of fantastic subscriptions to choose from (check out our reader-selected list of The 14 Best Meal Kit Boxes of 2020), but here are a few of my favorite, foodie-approved contenders.

Green Chef

Image from our review.

The Cost: Choose the plan that’s right for your diet and sign up here:

  • 2-Person Plans (3 dinners for 2 people per box, including shipping)
    • Plant-Powered (vegan & vegetarian dinners): $79.93 per box, ($11.99/serving)
    • Balanced Living (veggie, meat & seafood dinners): $79.93 per box, ($11.99/serving)
    • Paleo (paleo-friendly dinners): $85.93 per box, ($12.99/serving)
    • Keto (low-carb, gluten-free dinners): $85.93 per box, ($12.99/serving) 
  • Family Plan (2 dinners for a family of four, served family-style for parents and kids)
    • Easy-to-prepare meat, seafood, and vegetarian options: $95.91 per box, including shipping ($10.99 per meal)

COUPON: Save $90 off your first four boxes! No coupon needed - just use this link.

How to Eat Healthier With Green Chef: Green Chef is a gourmet take on food delivery subscriptions that offers the most options for special diets. They deliver fresh ingredients and recipes that you prepare in the comfort of your own kitchen. All of their produce is organic, and the company is committed to sustainable packaging and going green. They were also the first meal kit to offer certified gluten-free meals! If you’re looking for healthy meals delivered straight to your doorstep, Green Chef is a great option.

Check out all of our Green Chef reviews and our Green Chef details to learn more! 

Sprinly

sprinly all items

Image from our review!

The Cost: Choose six meals per week for $109, 12 meals per week for $199, or 18 meals per week for $289. All plans include free delivery. Sign up here!

How to Eat Healthier With Sprinly: Sprinly sends organic, plant-based meals that are ready to eat in three minutes or less. They advertise honestly healthy, nutritionist-approved meals that are prepared fresh and delivered to your door each week. Just choose your favorite dishes from their weekly menu and follow simple directions to heat and serve your meal within minutes. Meals come in eco-friendly packaging that is safe for the microwave, oven, and freezer and is 100% recyclable. Their flexible plan allows you to pause or skip weeks as often as you’d like. Looking to eat healthier but don’t have a lot of time to cook? Sprinly could be the subscription for you.

Read our Sprinly review for more info.

Daily Harvest

Daily Harvest

Image from our review.

The Cost: Item prices range from $5.99 -$8.99, with discounts for larger orders. Sign up here!

COUPON: Use code ADDICTION25 to save $25 off your first box!

How to Eat Healthier With Daily HarvestAll Daily Harvest soups and smoothies are unrefined, vegan (so, also vegetarian, of course!), and made with mostly organic ingredients, including superfoods. They’ve also recently expanded their menu to include bowls, flatbreads, lattes, and even vegan ice cream! Daily Harvest delivers pre-portioned foods that are ready to eat within minutes, just blend or heat! Looking for quick and healthy meals that will see you all the way from breakfast through dinner? Check out Daily Harvest.

Check out our Daily Harvest reviews and our Daily Harvest details for more information on subscribing. 

2. Up Your Fruit and Veggie Intake

If like me, your natural inclination is to primarily eat foods that are beige (chicken and potatoes and cookies and rice and turkey and pasta…), perhaps you’ll resolve to up your fruit and veggie intake. Whether you want to start your day with a smoothie, eat every night like it’s meat-free Monday, or keep your pantry stocked with fresh produce, these subscriptions can help. (Looking for even more ways to add veggies into your diet? Check out our list of the 25 Best Vegetarian Meal Kits & Subscriptions.)

Purple Carrot

Image from our review.

The Cost: Choose the plan you want and sign up here!

  • Three 2-serving meals for $71.94 per week ($11.99/plate)
  • Two to three 4-serving meals for $79.92/$119.88 ($9.99/plate)

COUPON: Use code CARROT30 to get $30 off your first order!

How to Eat More Fruits and Veggies with Purple Carrot: Purple Carrot is a vegan meal-kit delivery service bringing plant-based eating into the mainstream. They deliver weekly boxes of fresh produce and easy-to-follow recipes for some tasty veg-centric meals. If you want your meals to feature veggies more prominently, Purple Carrot can help.

Check out all of our Purple Carrot reviews and Purple Carrot details to learn more! 

Misfits Market

vegetables from Misfit Markets

Image from our review!

The Cost: Mischief Box: $22 per box, Madness Box: $35 per box. Choose to receive deliveries weekly or every other week. Shipping costs vary by zip code. Sign up here!

How to Eat More Fruits and Veggies with Misfits Market: Misfits Market is a weekly subscription box that delivers organic produce directly to you for up to 40% less than grocery store prices. They cut down on food waste and save you money by sourcing fresh fruits and vegetables that farms and stores can’t sell due to minor quirks, such as cosmetic blemishes, lumps, abnormal sizes, or irregular quantities. Their food is sometimes funny-looking, but always delicious. Want to keep your kitchen stocked full of fruit and veggies?  Check out Misfits Market.

Read our Misfits Market review.

Splendid Spoon

Group shot of all Splendid Spoon Meals with box

Image from our review.

The Cost: Choose the plan that works for you and sign up here:

  • Breakfast: 5 ready-made smoothies for $65 ($13/meal)
  • Breakfast + Lunch: 5 smoothies & 5 bowls for $95 per week ($9.50/meal)
  • Breakfast, Lunch + Reset: 5 smoothies, 5 bowls, and 1 full-day soup reset (5 light soups) for $135 per week ($9/meal)

COUPON: Save $25 off your first box! No coupon needed - just use this link.

How to Eat More Fruits and Veggies with Splendid Spoon: Splendid Spoon is a healthy meal delivery service specializing in nutrient-rich smoothies, soups, and grain bowls. All of their products are plant-based, vegan, gluten-free, and made with GMO-free ingredients. Better yet, many of their products are made to be enjoyed cold—even some soups—so you can enjoy a wholesome meal without cooking (or even heating) a thing. Want quick meals packed full of nutrient-rich fruits and veggies? I highly recommend Splendid Spoon.

Check out our Splendid Spoon review and our Splendid Spoon details to learn more! 

3. Get More Sleep

I’m a big believer that getting enough sleep is one of the best ways we can practice self-care. I know for me, regardless of what I have on my plate, life always seems a lot more manageable when I’m well-rested. But logging enough hours isn’t always easy. If you’re looking for a way to chill out before bedtime or want something that will simplify your morning routine so you can sleep in a few extra minutes, check out these options.

Sips by

sips by box with teas

Image via our review.

The Cost: $15 per month. Save with a longer subscription. Subscribe here!

COUPON: Use code SUBSCRIPTIONADDICTION to save 50% off your first box!

How to Sleep Better with Sips by: The Sips by discovery box learns your tastes and sends 4 delicious teas to try each month, with choices from over 100 global tea brands. In addition to a personalized tea box, inside you will find steeping guides, biodegradable tea filters (for loose leaf tea lovers), and exclusive offers. Is there anything more calming than a hot cup of tea before bed? 

Check out our Sips by reviews to learn more!

Kin Euphorics

Image via Kin Euphorics.

The Cost: $35.10 for a monthly subscription (or buy a single bottle for $39). Sign up here. 

How to Sleep Better with Kin Euphorics: Okay, first things first. What is a “euphoric”? From the Kin Euphorics site: “Euphorics are a new category of nonalcoholic nightlife beverage crafted for conscious connection. The secret is in the stack: balancing adaptogens (herbs that help the body adapt to stress), replenishing nootropics (compounds that help enhance cognition), and nourishing botanics (plants that balance flavor and function).” Their Dream Light is formulated with sleep in mind, and it blends a microdose of melatonin with herbs and spices that taste like chai. Intrigued? Check out Kin Euphorics.  

Oatbox

The Cost: Choose the plan that’s right for you and sign up here!

  • Basics 101: 2 granola bags, 1 oatmeal bags, 3 breakfast bars per month $36
  • Breakfast Anywhere, Anytime: 1 granola bag, 4 oatmeal portions, 4 overnight portions, 8 Sm’Oaty Samples, 3 breakfast bars per month $46
  • It Runs in the Family: 2 granola bags, 1 oatmeal bag, 4 oatmeal portions, 4 overnight portions, 8 Sm’Oaty portions, 6 breakfast bars per month $64

How to Sleep Better with Oatbox: If it’s not quality of sleep that you struggle with but simply needing more, buy yourself some extra time in the morning by having breakfast ready and waiting for you. Oatbox sends granola, oatmeal, overnight oats, and breakfast bars to make your first meal of the day easy peasy.

4. Travel More (Without Leaving Home)

I love to travel, and one of my favorite things to do when I’m exploring a new destination is to sample the local food. Actual travel might not be possible at the moment, but that doesn’t mean food can’t travel to you. Invite exotic snacks from far-flung places into your home with a subscription to an international snack box. Here are some of my personal favorites. (Want even more snack options? Traditional, kid-friendly, or healthy snacks, maybe? Check out our list of The Best Snack Subscription Boxes – 2020 Readers’ Choice.)

Universal Yums

Universal Yums Austria Box

Image from our review.

The Cost: Choose between the Yum Box for $15 a month, the Yum Yum Box for $25 a month, or the Super Yum Box for $39 a month. Sign up here!

How to Travel with Universal Yums: Love to travel? Universal Yums is the next best thing! They send a monthly delivery of snacks and candies from a different country every month. Want to try chocolates from Switzerland, licorice from Sweden, and chips from Mexico? Universal Yums will send the best foods for snacking from all over the world straight to your front door.

Read our Universal Yums reviews and Universal Yums details to learn more. 

Bokksu

Image via our review.

The Cost: $49.95 per month. Save with longer subscriptions. Sign up here!

COUPON: Limited Time Only! Use code MSA10OFF to save 10% off on your first box!

How to Travel with BokksuAlways wanted to visit Japan? Bokksu sends premium, authentic Japanese snacks, plus a tea pairing that complements the featured flavors that month. Often, the snacks are from smaller companies or reflect more traditional Japanese flavors. Boxes may be filled with Japanese candy and treats, but they’re not meant for kids; more for adults with playful tastes! Perfect if your tastebuds are experiencing wanderlust.

Read all of our Bokksu reviews and Bokksu details to learn more. 

MunchPak

contents of july Munchpak

Image from our review.

The Cost: Plans start at $13.95 per month for 5 snacks. Save with longer subscriptions. Sign up here!

How to Travel with MunchPakTake a trip around the world with MunchPak! Each box contains a variety of snacks, sweets, and surprises from across the globe. Sound like fun? This might be the subscription for you. For an additional fee, you can even customize your shipments. Snackers, rejoice!

Read our MunchPak reviews or MunchPak details to learn more. 

5. Spend More Time With Family

When things get busy, it’s easy to cut out “downtime” to make space for all the things that demand attention. If you’re looking to reconnect with your loved ones, make quality time for those who matter, or simply free up more “me time,” I see you. Below, you’ll find two of my favorite subscriptions that will help cut down on cooking time and get dinner on the table in a snap (so you have more time for other things), and a great subscription designed to get parents and children in the kitchen together.

Gobble

Gobble Box Unpacked

Image from our review.

The Cost:  $11.99 per serving. Choose dinner for two or four people for three-four nights per week. New members receive free shipping. Sign up here!

COUPON: Get 6 meals for $36. No coupon needed - just use this link.

How Gobble Can Help You Spend Time with Family: Your weekly Gobble delivery will include a total of three meal kits, each with two or four meals. Each kit includes pre-chopped and par-cooked ingredients along with a detailed recipe card. Since ingredients come prepped and ready to go, Gobble helps you get dinner on the table in 15 minutes or less. All those minutes saved? Boom. Family time.

Read our Gobble reviews and visit our Gobble info page to learn more!

Kidstir

Image from our review.

The Cost: $24.99 per month. Save with longer subscriptions. Sign up here!

How Kidstir Can Help You Spend Time with Family: This subscription encourages kids to get familiar with the kitchen! Every box contains recipes, food-related activities, kitchen gadgets, and a grocery list so your family can shop for ingredients together. Kids and adults work together to concoct appetizers, snacks, meals, and sweets. If you have a youngster with an interest in cooking, Kidstir is a great way to explore that together. 

Check out our Kidstir reviews for more info! 

Home Chef

home chef delivery showing all of box contents

Image from our review.

The Cost: Recipes start at $6.99/serving. Orders of 3+ meals get free shipping. ($10 shipping for orders under 3 total meals.) Sign up here!

COUPON: Save $80 off your first four boxes! No coupon needed - just use this link.

How Home Chef Can Help You Spend Time with Family: Home Chef is a meal-kit delivery subscription that provides delicious, crowd-pleasing meals to cook at home for 2, 4, 6, or 8 people. Most recipes can be made in around 30 minutes, but there are always a few 15-minute meal kits to help you save time in the kitchen. Minutes saved are minutes gained. Use that bonus time to hang out with your loved ones. 

Check out our Home Chef reviews and Home Chef details to learn more! 

6. Cut Down on Food Costs

“Saving money” is one of the most popular New Year’s resolutions, and it makes sense. Food budgets can balloon when you’re not paying close attention— especially around the holidays. If you want to spend less on meals or need help sticking to a weekly food budget, meal kit subscriptions can help. I recently wrote up a list of the most affordable meal kits; here are the ones that came out on top.

EveryPlate

EveryPlate Review - September 2019

Image from our review.

The Cost: Meals cost $4.99 per serving + $8.99 shipping. Sign up here!

How EveryPlate Can Help You Cut Down on Food Costs:  If you’re looking for tasty meals on a budget and want to skip a trip to the grocery store, you won’t do better than EveryPlate. The meal options might not be fancy, but sometimes simple food is all you need. You can expect to receive familiar favorites and comfort food classics that often incorporate high-protein ingredients like chicken, beef, sausage, and pork. Customize your plan to feed two people, four people, or more. This is an awesome low-cost meal kit delivery option for those on a budget. (And it’s kid-friendly, too!)

Check out our EveryPlate reviews for more info! 

Dinnerly

Image from our review.

The Cost: Meals start at $4.29 per serving (most cost $4.99 per serving) + $8.99 shipping. Sign up here.

How Dinnerly Can Help You Cut Down on Food Costs: When you subscribe to Dinnerly, you can expect to see simple, crowd-pleasing classics at affordable prices. (Pretty much every menu includes a burger, taco, and pasta option!) Recipes incorporate fewer ingredients, which means food is quick to prepare. Instead of recipe cards, Dinnerly provides online recipes to help you create family-friendly dishes that are sure to please kids and adults alike. Starting at only $4.29 per serving, Dinnerly may very well help you save time and money.

Check out our Dinnerly reviews and our Dinnerly details to learn more! Ships to most of the contiguous US for $8.99.

Martha & Marley Spoon

Martha Stewart & Marley Spoon Grilling Recipes Review June 2017 - Fully unboxed Marley Spoon box on picnic table.

Image from our review.

The Cost: Meals start at $6.39 per serving (most cost $8.99 per serving) + free shipping. Sign up here.

How Martha & Marley Spoon Can Help You Cut Down on Food Costs: Martha Stewart is the “Martha” in Martha & Marley Spoon, so by subscribing to this meal kit you can expect to see recipes that have earned her stamp of approval. The menu includes American classics as well as global fare, and there’s always a good variety of creative recipes on offer. For a subscription with celebrity chef-approved meals, Martha & Marley Spoon is surprisingly easy on the wallet!

Check out our Martha & Marley Spoon reviews and our Martha & Marley Spoon details to learn more!

7. Drink Less

The holiday season is all about excess, and I’m not just talking about food. Come January, sometimes months of flowing champagne and extravagant cocktails start to take their toll. If you’re ready to take a breather on the booze, things don’t have to get boring. There are some amazing subscriptions out there that specialize in craft mocktails. Or, perhaps you’d be interested in an alcohol-free beverage that relies on hemp and adaptogens to promote a feeling of calm. (Or, if coffee or tea is more your speed, hop over to our list of the 21 Best Coffee & Tea Subscriptions of 2020!)

Curious Elixirs

Image via Curious Elixirs.

The Cost: $79 per month (plus tax and shipping) for a variety pack of 12 bottles, which is enough to make 24 drinks. $29 per month (plus tax and shipping) for a variety pack of 4 bottles, which is enough to make 8 cocktails. Sign up here

How Curious Elixirs Can Help You Drink Less: Do you love craft cocktails, and wish you could enjoy a virgin version once in a while? Curious Elixirs was designed with you in mind. The different beverages are inspired by classic cocktails (like the negroni, margarita, and dark & stormy) and designed with the same approach to blending flavors. If you want to drink less alcohol without giving up cocktails, check out Curious Elixirs.

Raising the Bar

Image via Raising the Bar.

The Cost: $48 per month + $7.99 shipping. Save with longer subscriptions. Sign up here.

How Curious Elixirs Can Help You Drink Less: Every month, Raising the Bar sends a curated box full of everything you need to make (at least) 4 servings of craft non-alcoholic cocktails. If you love playing bartender at home and want to whip up drinks that are zero proof, check out this subscription service!

Recess

Image via Recess.

The Cost: $49.99 for a recurring shipment of 12 cans. Not ready to sign up for a month-to-month subscription? One time purchases are available, too. Purchase here

How It Works: Looking for a non-alcoholic bevvy that will help keep you calm and cool as a cucumber? Recess takes plain old sparkling water and kicks it up a notch with the addition of hemp extract and adaptogens. If you want an alcohol-free drink that will help you kick back and relax, this might be worth checking out.

8. Stock the Bar

Looking to have more fun? Dial-up (pun intended) the virtual happy hours? Spend more time imbibing with friends in the new year? Drink subscription boxes can be an awesome way to ensure your wine rack, beer fridge, or bar cart stays stocked to perfection. I love these types of subscriptions. Picking my favorite 3 was way too hard, so I ended up with a top 4. (Want even more? We’ve got lists of our favorite beer and wine subscriptions for you to explore!)

Wine Awesomeness

wine awesomeness unboxing may 2018

Image from our review.

The Cost: $49 per shipment for 3 bottles and $79.00 per shipment for 6 bottles. (Note that Wine Awesomeness does not ship to Alaska or Hawaii.) Sign up here!

COUPON: Get your first box for $39! No coupon needed - just use this link.

How Wine Awesomeness Helps Keep Your Wine Rack Stocked: Wine Awesomeness is a monthly wine subscription that’s great for introducing subscribers to rare and unusual wines, and might just be responsible for helping you discover your next favorite wine. Each month’s picks are selected by a curatorial team, which always includes a Food & Wine Sommelier of the Year—yep, they really know their stuff when it comes to delicious wine. Each box comes with a coordinating magazine that includes tips, recipes, pairing ideas, and more.

Check out all of our Wine Awesomeness reviews and Wine Awesomeness info to learn more. 

Winc

one bottle of wine to the left of the box with four bottles to the right

Image from our review.

The Cost: Prices start at $12.99 per bottle with free shipping for orders with 4+ bottles. (Note that Winc does not ship to AK, AL, AR, DE, HI, KY, MI, MS, RI, SD, or UT.) Sign up here!

COUPON: Get $20 off your first order! No coupon needed - just use this link.

How Winc Helps Keeps Your Wine Rack Stocked: Your Winc journey will begin with a fun and easy survey where you can indicate your preferences. If you’re not sure what your preferences are, or aren’t super knowledgeable about wine, not to worry: the questions are designed to be easy for both newbies and seasoned vino enjoyers to answer. Winc then takes your answers to match you with unique, affordable wines that you’re sure to love. If you’re not feeling one of Winc’s recommendations, you can easily make changes to your shipment, or skip the month entirely.

Read our Winc reviews and check out our Winc info to learn more. 

Shaker & Spoon

Shaker & Spoon

Image via our review.

The Cost: $50/month + $5 U.S. shipping. Save with longer subscriptions. Sign up here.

COUPON: Use code MSA15 to save 15% off 1 & 3-month subscriptions!

How Shaker & Spoon Helps Keep Your Cocktails Flowing: For the aspiring mixologist and craft cocktail fan, Shaker & Spoon is a monthly subscription box that sends you everything you need (except the alcohol) to create bar-worthy cocktails at home. Each box focuses on a particular type of alcohol and includes step-by-step original recipes and specialty ingredients.

Check out all of our Shaker & Spoon Reviews to learn more!

Craft Beer Club

craft beer all items

Image from our review.

The Cost: $44 per month for 12 bottles or $88 for 24 bottles + free US shipping. (Note that this subscription does not ship to Alaska or Hawaii.) Sign up here!

COUPON: Receive 3 bonus gifts with your first shipment! No coupon needed - just use this link.

How Craft Beer Club Helps Keep Your Beer Fridge Full: Every month, Craft Beer Club sends a box full of craft beers from breweries around the US. Each shipment contains 4 different styles (3 or 6 of each kind, depending on the subscription). Every selection is produced by small-batch, independent brewers who use only traditional brewing ingredients and time-honored brewing methods. A beer of the month club is always a good idea, right?

Read our Craft Beer Club reviews to learn more. 


Are you making any resolutions for the coming year? Let us know what they are and if you’ll be relying on any subscription boxes to help you keep them!


Want to discover even more boxes? Get started here:

Written by Lindsey Morse

Lindsey Morse

Lindsey is a professional baker, cold brew coffee addict, and rosé aficionado who loves writing about food and wine. When she’s not sharing her love of subscription boxes with the world, you’ll find her in the podcasting studio, perfecting her cake decorating techniques, or cursing her way through the New York Times daily crossword puzzle.

Comment (1)

  1. Happy for the reminder for these! I’m switching from the traditional meal kits to Purple Carrot, Splendid Spoon, and Daily Harvest.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.