MSA is reader-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission. Read the full disclosure.

Love With Food Deluxe Box Review + Coupon – August 2020

Love With Food is a monthly snack and food sampling subscription box. They send only natural and organic snacks and donate a meal to charity for each box sold. They offer three subscription box options:

  • A smaller Tasting box with 7+ snacks for $9.99 a month
  • A Deluxe box with 15+ snacks for $19.95 a month
  • A Gluten-Free box with 10+ gluten-free snacks for $24.99 a month

This review is of the Deluxe box, which is $19.95/month.

My Subscription Addiction pays for this subscription. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.)

About Love With Food

The Subscription Box: Love With Food 

The Cost: $19.95 a month for the “deluxe” box. Save with longer subscriptions.

COUPON: Get 40% off your first box! No coupon needed - just use this link.

The Products: Snacks that are organic, natural, and/or free from artificial ingredients.

Ships to: The US (free), and many other countries at varying rates.

Love With Food Deluxe August 2020 Box Review

The box comes with a card. The cards sometimes mention themes but the snacks don’t seem selected based on themes at all:

There was also some advertising material. They really seem to want me to buy wine (I don’t drink…):

 

On to the items:

 

Sportea (1 bag) – Buy 20 bags for $12.29

I used to receive this in Bulu Box all the time and now that Bulu Box is gone, I guess Sportea needs a different way to get their product out there. I will start by saying I am totally a tea drinker (both hot and iced). This is OK but there is a lemon flavor that kind of gets to be too much after awhile and reminds me vaguely of drinking some sort of cleaning product. This has a blend of black and green teas as well as yerba mate but is supposed to be low in caffeine. (It certainly wasn’t high in caffeine, my morning went about the same as always.)

 

Beanitos Original Black Bean Sea Salt Chips (1 oz) – Buy 6, 5 oz bags for $13.50

Beanitos show up quite often in Love With Food. Although they make numerous products, you always see the same 2 or 3 in this box. These are tortilla chips made without corn. I used to buy them all the time but at some point in the last few years, the packaging changed, and when the packaging changed, I swear the formula changed as well, and these are a little more “rustic” than they used to be. On the other hand, they are pretty sturdy and would hold up to dip, and they don’t taste too “beany,” for lack of a better word.

 

Love Corn Habanero Chilli (0.7 oz) – Buy 10, 1.6 oz bags for $19.89

We have received this same product from Love With Food in the past month or two. Although I like the idea of this, it is probably not something I would go out and buy. The heat is not too bad for me, even though this is made with habaneros. But the corn kernels are super hard, which my teeth don’t always like, and there is a bit of an undertaste that I can’t quite put my finger on — not a bad undertaste, but a strange one.

 

Lorissa’s Kitchen Original Tender Beef Bites (0.5 oz) – Buy 20 bags for $25.36

There’s usually at least one meat-based snack in Love With Food. I get it, the keto and paleo diets are popular these days. But I have been a vegetarian for 27 years and my husband doesn’t eat these kinds of things, and I am starting to accumulate a lot of them. Since I can’t opt out of meat sticks and bites, I may pack all the ones up I’ve received the past few months and send them to my parents or one of my brothers, as it doesn’t appear I’ll be going in to the office anytime soon. The beef in these is grass-fed and raised with no added hormones, and they are gluten free.

 

House of Macadamias Macadamia Bar (1.76 oz) – Buy 12 bars for $29.99

I had the salted caramel version of this in the Vegancuts Snack Box a month or two ago and it was DELICIOUS and I thought about buying a box or two but they were out of stock at the time and I forgot about it. I’m kind of glad I didn’t buy them, though, because I have since learned that these do not ship well in the heat. This was the first of numerous items this month that had melted chocolate, which is kind of just part of the August Love With Food experience (every year). This was still tasty although not as soft as the salted caramel flavor, and maybe a little chewy. There were nut pieces in there but they were not super noticeable because macadamia nuts are pretty soft to begin with. I should set a reminder to buy more of these when it gets cooler out, though.

 

Harvest Snaps Lightly Salted (0.75 oz) – Buy 24, 1 oz bags for $29.99

This isn’t a particularly new item for me. I do like to have these every now and then. They are pretty starchy and stick against your molars as you chew, but I do kind of like the flavor and the initial crispy texture. I know there are a whole lot more flavors of these out there and I think it would be cool if Love With Food sent another flavor every now and then, just for the sake of variety.

 

Zee Zee’s Honey Roasted Sunflower Kernels (1.2 oz) – Buy 10 bags for $10 (found here for $9.50)

This brand shows up almost every month in Love With Food. From what I can tell, it is meant to appeal to kids. (Love With Food usually has a few kid-friendly snacks.) At first I wondered if this was a Love With Food-exclusive brand, but they have their own website where they say their products were specifically designed to meet K-12 meal requirements. They also make hummus, string cheese, and applesauce, which I did not know. Anyway, these were honey roasted and they were pretty good (basically exactly what you would expect them to be). I don’t normally think to buy sunflower seeds but it is nice to have them every now and then from a subscription box.

 

Mr. Nature Cranberry Trail Mix (1 oz) – Buy 15 bags for $15 (found here for $14)

I wonder how many times I have had this from this box. It is definitely a multi-time repeat item. It’s not bad at all, just not very exciting. Like, I feel as though this is something I could mix up myself from the bulk bins at Whole Foods (well, once the pandemic is over and they reopen the bulk bins). I do think it’s a good mix of protein and sugar for both sustained and quick energy, and the individual packets are a good size for a snack during an outdoor activity.

 

Skinny Jimmy Protein Bar Caramel Chocolate Nut (0.74 oz) – Buy 12 for $15 (found here for $13)

The packaging doesn’t have a ton of information on it, and after figuring out it was vegetarian (not vegan, it has whey protein) I ate it. For reference, I typically eat subscription box snacks after dinner until I hit my calorie goal for the day, and I split everything with my husband to get a second opinion. Anyway, I slept terribly last week and I wonder if the fact that this has caffeine had anything to do with that (at least the night I ate it, obviously not the whole week). Normally I stop caffeine for the day around 3:30 or 4. It has turmeric without tasting like turmeric (which is key since turmeric and caramel sound like a terrible combination), was a little melty from the heat, and overall tasted kind of generic for a protein bar. The texture was good; whey protein bars usually do work better than other protein types.

 

Ines Rosales Mini Tortas (0.99 oz) – Buy 12, 4.44 oz packages for $36.79

I think this must be a new flavor because, although the brand is available on Amazon, this flavor (it has cheese in it) was not. This is a totally new brand for me, so I was kind of excited. They are kind of like big, round cheese crackers. They are not super hard (mine were all broken, even with the little plastic case) and I don’t think they would hold up to a dip, but you could probably put a spread on them. One complaint, there were these little bits all over the top, I guess as garnish or for appearance or something, and they made absolutely the biggest mess each time I handled these (I mean, while taking pictures, while putting them in a baggie to eat later, while eating them, etc.).

 

You Love Fruit Mango (0.5 oz) – Buy 15 for $34.89 (found here for $18)

These are very sticky bits of fruit leather. They are certainly more convenient than finding a good-quality real mango, peeling, and splitting it (and that is even though I have not one, but TWO mango splitters). They also taste like actual mango instead of generic fruit, although the only ingredients are mango pulp and artichoke fiber (probably a texture additive). I think this is another one of the items meant to appeal to kids because it’s really not very substantial as a snack for an adult, but I can see how kids would like peeling the little dots off the paper backing, and it might be more convenient for car trips and such than fresh fruit would be.

 

Thinsters Cookie Thins, Chocolate Chip (0.6 oz) – Buy 10 bags for $12.50 (found here for $11)

I never ate packaged cookies as a kid, my mom always baked cookies, so by the time I finally had something along the lines of Chips Ahoy!, I just really didn’t think they were good. I have generally felt that way about packaged cookies, especially hard ones. However, these are different in that they have just a really nice, crunchy texture and they taste like BUTTER (which is a bonus). For what it’s worth, these are a multi-time repeat item and the chocolate chips were melted.

 

Grenade Go Nuts Bar, Salted Peanut (1.41 oz) – Buy 8 for $16.64 (found here for $15)

This brand makes some protein bars that always looked nice but contained gelatin so I couldn’t have them. But this product is vegetarian (actually vegan). The chocolate was pretty melty even after leaving this inside for a few days, so this may be the kind of thing you want to wait until cooler weather to order, or buy in a store. I liked the texture; it was a little easier to eat than a comparable Kind bar, although I think I would tone down the salt just a little. The sodium level wasn’t out of line for this type of snack but the salty taste was more than I prefer (and I do like salted caramel/chocolate snacks, usually).

 

Kraut Krisps Cabbage Chips, Dill Pickle (1 oz) – Buy 5 oz for $4.74 (found here for $4.50)

These make me sad. We had them in the Vegancuts Snack Box last month or so. I thought the texture was fine but they had a cruciferous vegetable sulfur-compound flavor going on (presumably from the cabbage) that I didn’t care for, and my husband doesn’t like dill. (He had to go on 5 business trips to Russia back when I was still in grad school and had to eat a lot of dill then and never wants to eat it again.) So this was kind of a lose-lose for both of us. They have probiotics and fermented foods do have a lot of health benefits, but I just can’t with these.

 

Kind Dark Chocolate Chunk Healthy Grains Bar (1.2 oz) – Buy 15 bars for $9.99

This just completely fell apart when I took it out of the package, which is not usual for these bars, as I’ve had them numerous times before. (My old office used to supply them for free in the break room.) The chocolate was melted too so I guess it was just a temperature thing. I like them, though, as I tend to prefer the chewier granola bars (these aren’t super crunchy despite what the package says) and the flavor combination is nice. I’d suggest buying in a store instead of ordering; they are definitely available at Whole Foods and likely other supermarkets as well.

 

Pirouline Dark Chocolate Creme Filled Wafers (0.88 oz) – Buy 6, 14 oz tins for $35.18

Well, the chocolate here wasn’t really melted! Probably because it’s more of a chocolate creme brought to you by food chemists. I like these, though. If you took a wafer cookie and put more creme filling in it and wrapped it up in a round form, this would be about what you would get. It’s not too heavy and just a nice, sweet thing to have after a meal without a whole bunch of calories.

Verdict: There were 16 items in the August 2020 Love With Food Deluxe Box for an average value of about $1.25 per item. There were a lot of repeats (trail mix, cookies, creme-filled wafers, fruit leather, Beanitos, corn, etc.) although a few new items (mini protein bar, tortas, macadamia bar) as well. I was a little sad at how much melted chocolate this box had in it, but Love With Food just has that problem sometimes. (It might be worth putting the box in the refrigerator for a day before opening to help re-solidify chocolate items during hot times of year.) I would say this was a pretty average month for this subscription in terms of the item types, amount of kid food, etc. I have definitely discovered some new favorite items in past Love With Food boxes and I do feel it was valuable to learn this month that I should not order the macadamia bars until the weather is cooler.

 To Wrap Up:

Can you still get this box if you sign up today? You’d receive September’s box as your first box, but check the Love With Food shop if this box appeals to you, as sometimes past boxes will show up there.

COUPON: Get 40% off your first box! No coupon needed - just use this link.

Value Breakdown: At $19.95 for this box, you are paying about $1.25 per item.

Check out our past Love With Food reviews and the best snack subscription boxes!

Keep Track of Your Subscriptions: Add this box to your subscription list or wishlist!

What do you think of the August 2020 Love With Food box? What’s your favorite snack subscription?

Love With Food Deluxe Box

How do subscribers rate Love With Food Deluxe Box?

Shipping
Customer service
Retail value
Quality of products
Curation
Ease of canceling

Created with Sketch.

Never miss a post: get email alerts about Love With Food Deluxe Box!

Enable notifications () to get the latest Love With Food Deluxe Box spoilers, reviews, deals, and news delivered to your inbox.


Written by Ragan Buckley

Ragan Buckley

Ragan stumbled across My Subscription Addiction in late 2013 and immediately subscribed to way too many beauty boxes. She’s now focused on boxes for her cats and dog, vegan/vegetarian food boxes, and craft subscriptions (and she didn’t give up beauty boxes entirely).

Posted in Food & Drink Subscription Boxes, Love With Food Deluxe Box Reviews, Subscription Box Reviews| Tags: love with food deluxe box | 7 comments

Comments (7)

  1. Love with food was the first subscription box that I ever subscribed to years ago. I love it coz aside from getting to try new snacks, it’s for a good cause, and you also get points for every review and for simply subscribing, which you can use to buy more snacks!

  2. You seem a little hard to please, haha. I know it’s a *review*, but there’s not a single item that you didn’t complain about. Hope you’re not that hard on your partner!

    • I was thinking the same..

    • Maybe she didn’t like everything, but the reviews are detailed enough to get a picture of what the snacks would taste like, and some of the complaints are helpful, like chocolate melting. And what does her partner have to do with a food review?

  3. I teach at a middle school and we always have the Zee Zee stuff in our cafeteria. The chocolate cherry bar is probably the best thing I’ve tried, and the kids do seem to like them okay. We also have weird healthy Dorito’s, so I’m sure there’s a market for snacks sold to schools.

    • Yeah, I guess when I was still in school I never wanted the stuff they sold in the cafeteria, at home too.

  4. Oh wow, I laughed when I read the comment about your husband…I went to Russia DECADES ago with my university (was studying Russian at the time) and after 2 weeks over there, I was permanently off dill. They put the stuff in absolutely everything – EVERYTHING – and ever since then I can’t stand the stuff.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.