MSA is reader-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission. Read the full disclosure.

Love With Food Deluxe Box Review + Coupon – December 2019

Love With Food is a monthly snack and food sampling subscription box. They send only natural and organic snacks and donate a meal to charity for each box sold. They offer three subscription box options:

  • A smaller Tasting box with 7+ snacks for $9.99 a month
  • A Deluxe box with 15+ snacks for $19.95 a month
  • A Gluten-Free box with 10+ gluten-free snacks for $24.99 a month

This review is of the Deluxe box, which is $19.95/month.

My Subscription Addiction pays for this subscription. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.)

About Love With Food

The Subscription Box: Love With Food 

The Cost: $19.95 a month for the “deluxe” box. Save with longer subscriptions.

COUPON: Get 40% off your first box! No coupon needed - just use this link.

The Products: Snacks that are organic, natural, and/or free from artificial ingredients.

Ships to: The US (free), and many other countries at varying rates.

Love With Food Deluxe December 2019 Box Review

The box comes with a card (usually) that doesn’t actually have much information on it. (In case you were wondering my answer to that question, Mr. Kitty was a combination birthday/Christmas gift from my brother in 2004 and it would take a lot to top him as a gift. I miss that cat.)

There is often product literature or coupons. Usually, it relates to items in the box, but sometimes it doesn’t.

 

Prince of Peace Ginger Chews with Lemon (4.4 oz) – Retail Value $2.09

If you get enough food subscription boxes, you’ll receive a full bag of these every now and then (different flavors, though). Lemon and ginger work together well. These are nice if you just want a touch of something sweet after a meal. But watch out for your dental work, they are sticky like nobody’s business.

 

Bohana Popped Water Lily Seeds, Wild White Cheddar (2 oz) – Buy 6 bags for $24.99

This is new and different. These are super lightweight and you can eat a lot without taking in a ton of calories. I’m not sure I like the flavor, though. The cheese is very mild (no powder coating on your fingers after picking these up) and not enough to cover an unusual undertaste that must be from the seeds.

 

Kar’s Roasted and Salted Peanuts (1 oz) – Buy 10 bags for $12 (found here for $11)

When I opened this, I was just getting my sense of smell back after a terrible cold and they smelled SO GOOD. (I was also hungry at the time.) I do eat peanuts and mixed nuts as snacks all the time so I was happy to see these and they were tasty. I think you must be able to buy them in bulk at Costco or something, though, because at my old job we always had tons of Kar’s products around.

 

Stryve Hatch Green Chile Beef Biltong Stick (1 oz) – Buy 2 sticks for $3.99

These just have beef, spices, and a lamb casing, so I guess they are kind of like sausages or something? I am not familiar with the variations of meat snacks since I am a vegetarian. Anyway, this is a trendy sort of snack due to the popularity of the keto and paleo diets and I have handed it over to someone who will be better able to appreciate it.

Bare Bones Bone Broth Instant Beverage Mix  (15 g) – Buy 16 for $24.99

This has collagen so it is good for skin and joint health (and it is also protein). But I really can’t get behind drinking broth as a beverage. (I had some vegetable broth once when I had bronchitis and that was all right but otherwise I’ll stick to tea.) This is suitable for the keto and paleo diets as well. It also might be good for cooking if you don’t want to open a whole container of liquid broth.

 

Nutritional Choices Mini Graham Bites (1.1 oz) – Buy 10 bags for $10 (found here for $9)

I am sure we’ve had these before but, for whatever reason, they just tasted really good to me when I ate them. And I am normally not a person who just eats plain graham crackers. They have some added fiber, though they are not whole grain, and they also have a little added protein.

 

Smart Tart Strawberry Chia (1.97 oz) – Buy a 12 pack for $29.99

These are “better for you” toaster pastries although I eat them straight out of the package (as I would for Pop Tarts). They have chia for a dose of healthful fats and protein. I am normally a “pile on the filling” sort of person and, although I am still that way here, the day I ate this I thought it was really good. Like better than I remember from past months when we have received these. Probably I was just craving some starch or something, and it may also have had something to do with getting my sense of taste back after my aforementioned cold.

 

La Panzanella Oat Thins, Toasted Oat (0.58 oz) – Buy 5 oz for $6.95 (found here for $5.59)

I could not find the plain flavor online so the link goes to the garlic flavor, but all flavors were priced the same at the shop where I found these, so the value should be about right. You may be able to find these at some Whole Foods locations, as well. These are super plain. The suggested pairing on the site where I found them was Italian sausage, but because they are so plain, you could have pretty much any cheese or nut butter or anything like that with them and it would work.

 

Tone It Up Protein Bar, White Chocolate Macadamia (1.41 oz) – Buy 8 for $15.98 (found here for $14)

If there was macadamia here, it was barely noticeable. These are low-calorie protein bars that do a decent job of tricking you into thinking you are eating more by having crisps of protein and being kind of chewy. These show up in food subscription boxes with some regularity in different flavors. This flavor is sweet (not overly so) but otherwise rather generic.

 

Zee Zee’s Cinnamon Crisp Soft Baked Bar (1.3 oz) – Buy 12 for $14.64 (found here for $13.50)

This brand shows up in Love With Food all the time. I assume the characters on the packaging are supposed to appeal to kids. This does have some whole grains, which is nice, but the amount of sugar in this really makes it a cookie, to be honest. It tastes like a cookie, too. (That’s not a bad thing in moderation, but let’s be honest about what we’re eating!) I like the soft texture and it’s not too crumbly.

 

Lebby Chickpea Snacks, Dark Chocolate  (3.5 oz) – Buy 6 bags for $29.99

Oh, these are everywhere lately. I received two full bags last month in food boxes and three so far this month. These are roasted chickpeas covered in a layer of dark chocolate. You can almost fool yourself into thinking they’re Whoppers candy, but not quite. I do like them, though, and I have now tried all four flavors (oddly, mocha is my favorite, which is not what I would have predicted).

 

Big Sandy Organic Kracklin’ Kamut, Churro Flavor (1 oz) – Buy 10 for $13.33 (found here for $12.50)

Kamut is an ancient variety of wheat and I’m not sure what they did here, but the texture actually worked pretty well. These had a cinnamon sugar flavor. I would suggest eating them with a spoon, though, as the pieces are somewhat bigger than grains of rice but they’re not really a finger food.

 

Bare Apple Chips, Fuji and Reds (0.85 oz) – Buy six 3.4 oz bags for $23.94

These are dehydrated apples. They’re a little crisper than the ones I can make in my food dehydrator, but also easier because I don’t have to slice the apples myself and keep rotating trays all day. These could be handy in situations when it’s not convenient to have fresh fruit around although, like all dried fruits, they’re high in (natural) sugars.

 

Yum Earth Organic Gummy Fruits (0.7 oz) – Buy 10 packs for $6.99

This is a holiday version that’s not available any longer so I’m linking to the regular ones that have the same flavors but different shapes. These are vegan and I thought they were delicious, probably because I don’t get to eat gummies very often (most contain gelatin).

 

Craize Sweet Corn Toasted Corn Crisps (1 oz) – Buy three 4 oz bags for $15.57

This was a new product for me. These are gluten free, vegan, soy free, and kosher. They are kind of plain but very sturdy and the suggested serving idea on the product page has some kind of dip or spread and a vegetable topping and I think these would stand up to either pretty well, and the sweet corn would work with sweet as well as savory flavors (maybe nut butter would be weird, but various cheeses, hummus, salsa, etc. would be fine).

 

Whisps Parmesan Cheese Crisps (0.63 oz) – Buy six 2.12 oz bags for $21.99

If you have had any dehydrated cheese snacks before, these will be familiar to you (I’ve had lots of brands and they’re all quite similar). I like them but find it hard to eat many of these at once because they are sooooo salty. This small bag was a good size, shared between my husband and me.

 

Awake Caffeinated Milk Chocolate Bites (2 bites, 1.06 oz) – Buy 50 bites for $29.99

So apparently one bite has the same caffeine as one cup of coffee and I will say that you should not eat this at night because I did, and then I couldn’t sleep. (I don’t consume much caffeine on a daily basis and this was probably 2 or 3 days’ worth for me.) It was tasty, though (I love milk chocolate).

Verdict: There were 17 items in the December 2019 Love With Food Deluxe Box. I was all right with this box. There were some new, more experimental things to try (like the water lily seeds) and some safe (from my perspective) items like vegan gummies and plain old roasted peanuts but, overall, a good mix of different snack types with a couple of full-sized packages (ginger chews and chocolate-covered chickpeas).

 To Wrap Up:

Can you still get this box if you sign up today? You’d receive January’s box as your first box, but check the Love With Food shop if this box appeals to you, as sometimes past boxes will show up there.

COUPON: Get 40% off your first box! No coupon needed - just use this link.

Value Breakdown: At $19.95 for this box, you are paying about $1.17 per item.

Check out our past Love With Food reviews and the best snack subscription boxes!

Keep Track of Your Subscriptions: Add this box to your subscription list or wishlist!

What do you think of the December 2019 Love With Food box? What’s your favorite snack subscription?

$11.97
$19.95
your first box40% off
$11.97
$19.95
your first box40% off

Love With Food Deluxe Box

How do subscribers rate Love With Food Deluxe Box?

Shipping
Customer service
Retail value
Quality of products
Curation
Ease of canceling

Created with Sketch.

Never miss a post: get email alerts about Love With Food Deluxe Box!

Enable notifications () to get the latest Love With Food Deluxe Box spoilers, reviews, deals, and news delivered to your inbox.


Written by Ragan Buckley

Ragan Buckley

Ragan stumbled across My Subscription Addiction in late 2013 and immediately subscribed to way too many beauty boxes. She’s now focused on boxes for her cats and dog, vegan/vegetarian food boxes, and craft subscriptions (and she didn’t give up beauty boxes entirely).

Posted in Food & Drink Subscription Boxes, Love With Food Deluxe Box Reviews, Subscription Box Reviews| Tags: love with food deluxe box | 3 comments

Comments (3)

  1. I couldn’t stop eating the chickpea snacks, ate the whole bag in one go, but I think it had more to do with the thick dark chocolate coating than the chickpeas.

  2. Hi Ragan,I also made that same mistake with the chocolate bites, but remembered I’d received these before. I’m sorry you had to experience this! I’m glad I waited until the next morning.

  3. None of the links are working.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.