Love with Food Gluten Free Box Review + Coupon – February 2018


This post may contain referral/affiliate links. If you buy something, MSA may earn a commission. Read the full disclosure.

Love with Food is a monthly snack and food sampling subscription box. They send only natural and organic snacks and donate a meal to charity for each box sold. They offer a smaller tasting box with 8+ snacks per month, a deluxe box with 16-20 snacks per month, and this gluten-free box with 10-15 gluten-free snacks per month.

My Subscription Addiction paid for this box. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.)

This review is for the Gluten Free Box, $24.99 a month, box.

About Love With Food

The Subscription Box: Love with Food

The Cost: $9.99 a month for the Tasting box, $19.95 a month for the Deluxe box, and $24.99 a month for the Gluten-free box. Save with longer subscriptions. Free U.S. shipping. $3.99 International shipping.

⚡️FLASH SALE⚡️ Sign up for any 6 or 12-month plan and get a FREE bonus box! No coupon code necessary.

COUPON: Get 40% off your first box!, no coupon required, just use this link!

The Products:  8+ snacks per month, that are either organic, gluten-free, GMO-free, all-natural or free of artificial additives

Ships to: The United States, U.S. Territories, and APO/FPO/DPO addresses.

Love With Food Gluten Free February 2018 Review

February’s theme is Indulge, and the snacks in this month’s box certainly speak to it! Who says sweet treats and notoriously “guilty” snacks can’t be found in a gluten-free diet? You already know the drill:

 

FreeYumm Honey Apple Oat Bar, 0.95 oz. – Buy a box of 15 for $14.99

I enjoyed one of these oatmeal bars with a morning latte and it was DEEEELIGHTFUL. It was soft and moist, and I loved that I could feel the texture of the oats in every bite. The cinnamon-apple flavor is wonderful, and the bar itself felt decadent in the healthiest way possible.

It’s free from the “Big 8” major allergens: sesame, milk, eggs, peanuts, tree nuts, wheat, soy, fish, shellfish (dear lord I would hope there’d be no fish in a breakfast bar!), and sulfites, and it has a very clean list of natural ingredients. 10 outta 10!

This snack was also included in this month’s Love With Food Tasting Box and Love With Food Deluxe Box!

Wai Lana Herb & Garlic Cassava Chips – Buy a 6-pack of 3 oz. bags for $23.71

These light, airy chips are made from the nutrient-rich cassava root and are both vegan and (duh!) gluten-free. The garlic and herb flavoring was so rich and buttery! They truly tasted like those iconic, never-ending Olive Garden breadsticks, which is genuinely a compliment of the highest honor in my book.

I’ve never been a huge fan of “puffy” chips, as I’d definitely favor a hearty crunch over low-fat snacks any day, but for what they are, these were tasty!

One Potato Two Potato Naked Sea Salt Potato Chips, 1 oz. – Buy a 24-pack 2 oz. bags for $29.31

Now, here’s the texture I was lookin’ for. Is there anything more blissful than a perfectly salted, kettle-cooked potato chip? These had a quintessential crunch, classic kettle-cooked flavor and a just-right amount of oil and salt. Simple, satisfying, and oh-so-crunchy.

This snack was also included in this month’s Love With Food Tasting Box and Love With Food Deluxe Box!

Country Archer Rosemary Turkey Stick, 1 oz. – Retail Value $2.00

I’m going to be honest here, guys. I could not bring myself to take more than a nauseated nibble of this turkey stick. It may be because I’ve never cared for beef jerky, but this snack honestly freaked me out. It was slimy upon coming out of the packaging, intimidatingly long, and reminded me of…dog food. The rosemary flavor is strong, though, and it’s packed with protein! If that makes up for any of this!

This snack was also included in this month’s Love With Food Tasting Box!


Emily’s Premium Northwest Trail Mix – Buy a 24-pack for $19.99

I loved this! It had my favorite two nuts mixed in – almonds and cashews. The dried cinnamon apples were a new element I rarely find in trail mix, and they made it exciting. The raisins tasted a bit more “grapey” than usual raisins, almost like grape juice, but other than that: this was such a tasty, energizing snack!

OCHO Organic Peanut Butter Filled Chocolate Mini, 0.44 oz. – Buy 3.5 oz. bag for $3.80

My goodness was this decadent. And perfect. And everything I could wish for in a peanut butter cup.

It’s like a gourmet Reese’s! The dark chocolate covering was perfectly thick, and I LOVED how the filling had a slightly granular texture. Every single element of this treat was delicious, and although they’re small (about 1 inch wide) I can’t imagine needing more than one to satisfy my sweet tooth. SO GOOD.

This snack was also included in this month’s Love With Food Tasting Box and Love With Food Deluxe Box!


LesserEvil Buddha Bowl Organic Himalayan Pink Popcorn – Buy a 12-pack of 5 oz. bags for $35.88

This popcorn wasn’t for me. It’s popped with coconut oil, which intrigued me, but it tasted too coconut-y. The bag was also less than 40% full, which was a bummer!

I do really love the company’s mission, though:

To “make our world less evil by creating deeper connections with people, the planet and real, organic food.”

I can totally get behind that, and look forward to trying more of their snacks to support the cause.


Mati Citrus Healthy Energy Drink – Buy a 12-pack of 12 oz. cans for $26.95

This carbonated energy drink was reeeeeefreshing! It tastes a lot like iced tea and contains the caffeine equivalent of about 1.5 cups of coffee. I was also happy to see that it contains a decent amount of fruit juice (30%) compared to most chemical-laden energy drinks.

It’s powered by the “guyausa plant,” which got its nickname—Night Watchman—from Amazon hunters who ate its leaves to stay awake. Learn somethin’ new every day. One aspect I could do without is the drink’s slogan: “Do more. Be Better.” In a world full of profit-and-productivity-fueled anxiety, I think we’d all be better off without added pressure from our beverages!

Smooze Coconut + Banana Fruit Ice – Buy a pack of 4 for $27.91

This freeze-at-home, tropical treat had such a great blend of coconut and banana flavors. Neither overpowered the other, and I can see this being soooo very soothing on a hot summer day! Its consistency is creamy and smoothie-like, and it firms up as it freezes.

This snack was also included in this month’s Love With Food Tasting Box and Love With Food Deluxe Box!


Enstrom Milk Chocolate Almond Toffee – Buy a 1 lb. container for $22.95

Toffee fans: gather. You will love this sweet treat. I’ve never been huge on toffee because of the stickiness/cavity factor, but this mini snack has a warm caramel flavor and a great crunch thanks to deftly-placed almonds in the center!

I think the chocolate layer covering could have been a liiiiitle thicker, but I’m also a chocolate fiend so take that with a grain of chocolate-covered salt.

The Verdict: This was one of the better food boxes I’ve ever had the privilege of sampling! The sweetness of many of the snacks spoke to February’s indulgent theme, and other items like the energy drink, kettle chips, trail mix, and popcorn would make for excellent take-to-work treats. I would still like that turkey stick to stay far, far away from me, but I’ll gladly savor as many mini chocolate treats as Love with Food wants to send each month.

Value Breakdown: This box is $24.99 a month with free shipping. I received 10 snacks this month, not counting multiples, which averages out to $2.49 per snack. I do think that’s a bit too much to be spending per snack, especially seeing how two of these snacks were bite-sized, and a number of them also arrived in the $9.99 a month Love with Food Tasting Box and $19.95 a month Love With Food Deluxe Box.

Can I still get this box if I sign up today? If you order today, you will receive the March box.

Coupon – Get 40% off your first box!, no coupon required, just use this link!

Check out all of our Love with Food reviews and the Food Subscription Box Directory!

Keep Track of Your Subscriptions: Add this box to your subscription list or wishlist!

Written by Katie Martina

Katie Martina

Catch Katie perpetually stressing about finding the time to see every movie on her growing to-watch list. Some of her favorite pastimes include car-belting to ABBA, continuing her search for the perfect skincare routine, and just makin’ sure everyone’s having a good time. Home decor lured her into the world of subscription boxes, but a recent foray into knitting has her giddy to find new crafts to explore!

Posted in Gluten Free Subscription Boxes, Love With Food Gluten Free Box Reviews, Love with Food Gluten Free Reviews, Love With Food Reviews| Tags: love with food | 3 comments

3 Comments

  1. I wouldn’t want to see fish or shellfish in a bar, either. But. Some protein bars have collagen or gelatin, and those *can* come from marine sources (fish skins, fish cartilage, etc.). I know with fish and shellfish allergies, it doesn’t take much exposure before a person can have a severe, life-threatening problem. Also, I think companies figure if they are already listing soy, eggs, dairy, etc., it is pretty easy to add one more thing to the list (especially if it’s something that was never in the factory to begin with!).

    I think GF food costs more because of the stringent requirements for producing it. I mean, you shouldn’t even use the same equipment for processing wheat (even with cleaning) because of the potential for cross-contamination. So if a company makes wheat and GF crackers, they have to basically have two or more processing plants (or at least two separate kitchens with multiple sets of equipment). Plus more testing and reformulation to get the texture that people would expect from something like bread (which is a lot harder to do than for crackers). There’s also a supply and demand issue. Some people either want (or NEED) GF food, but most people aren’t in that situation, so the non-GF stuff sells more and is produced in larger quantities (using cheaper methods since there’s no issue with gluten cross-contamination), making it cheaper for the consumer.

    Not making a value judgment, of course. I’m sure my brother spends a lot on food because he lives with his girlfriend, who has celiac disease. (I am also pretty sure I’ve spent at least $4 for 3 oz of crackers on at least one occasion because I shop at Whole Foods and have no impulse control, but that’s another matter entirely.)

  2. If you’ve ever had to shop for gluten-free food, you’d realise that is, in fact, a good deal. It’s absurd and sad how they over-price and take advantage of us who have to eat gluten-free. How about an $8.00 loaf of bread or $4.00 for 3oz of crackers? When you’re on a budget, you eat a lot oatmeal, cereal, salad and cheese. Everything else is too expensive especially when you have 2 teens to feed. 😫

    • $8.00 for a loaf of bread?! I would be ready to cause a STIR about those prices. Gosh, I’m sorry manufacturers make it so tricky, and thank you for enlightening me on this. 😞 I’m so glad boxes like this exist to make it easier for you to find gluten-free snacks!

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

*