CampusCube Snacks & Essentials Review + Coupon – September 2019


This post may contain referral/affiliate links. If you buy something, MSA may earn a commission. Read the full disclosure.

Campus Cube September 2019 college subscription box review

CampusCube is a college care package subscription box that contains “healthy, delicious, fun & useful items guaranteed to make your favorite student smile!” Each CampusCube includes healthy snacks, useful gadgets, and personal care items, while the box upcycles into useful, colorful dorm room storage. They also donate a portion of every sale to national scholarship organizations.

CampusCube offers Girls and Guys subscription options and ships monthly themed care packages from September until May. Birthday, Exam, and Vegan & Nut-Free Care Packages are also available.

This review is of the $39.95 September Snacks & Essentials monthly box.

A preview of what’s inside these boxes can be found here.

This box was sent to us at no cost for review. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.)

About CampusCube

The Subscription Box: CampusCube

The Cost: $39.95 plus $5.95 shipping

The Products: Snacks, gadgets, and personal care items for your college student

Ships to: The U.S. only

CampusCube Snacks & Essentials Review

My favorite little cousin is on her way to college for her freshman year. It will be her first time away from home and though she is excited, I know the nerves that appear when you are first out on your own! I graduated back in 2008, but I still remember how thrilling it was to get care packages from my family while I was away. For that reason, I was really excited to review this subscription in the hopes that maybe it would be a nice treat for her every few months or so! This subscription is unique in that you can send one box, one every month, or individually select the months you want a shipment, making it perfect for that ever-so-often surprise.

Let’s peek inside!

  • 1 of 5

  • 2 of 5

  • 3 of 5

  • 4 of 5

  • 5 of 5

     

    Welly Bravery Badges Bandages – Retail Value $6.99

    This is a really smart addition to a college subscription. I never, ever had bandaids on hand when I needed them in school. With more important things to budget for (like wine and shoes, some things never change) I was sorely lacking in first aid essentials. Grace is probably a lot more responsible than I was, but these fabric-style bandages are so cute she would probably replace her boring plastic ones in a heartbeat.

    • 1 of 3

    • 2 of 3

    • 3 of 3

       

      Plastic Water Bottle

      It was always nice to have a water bottle on hand in school, and I always needed more for the gym, morning coffee (which I wouldn’t use this for!), long classes, my car, and more. It sure beats buying bottled!

      • 1 of 4

      • 2 of 4

      • 3 of 4

      • 4 of 4

         

        Green and Pink Highlighter, Pen, and Stylus Combo Pens

        I remember well the struggle in school of disappearing pens. Add to that that most students do loads of work now on tablets and something like this becomes a necessity. These pens have everything Grace will need for note-taking, as well as using her digital touch screen devices.

        • 1 of 3

        • 2 of 3

        • 3 of 3

           

          Blue and Yellow Double-Ended Highlighter

          This might not be a super exciting item, but it is undeniably useful. It is nice to have two different colors of highlighter in one, so you can use different colors to emphasize different things in your notes or books.

          • 1 of 2

          • 2 of 2

             

            Orange Crayon-Style Highlighter

            This last highlighter is a waxy crayon type of deal, which makes it perfect for those books with thin paper or pads that tend to bleed with traditional highlighters.

            • 1 of 2

            • 2 of 2

               

              Campus Cube Light Keychain

              This little keychain is great for stashing on your keys to keep a very bright LED light handy on the way to your car at night or while looking for the cellphone that always falls under your seat in the car after you park…

              • 1 of 3

              • 2 of 3

              • 3 of 3

                 

                Salted Caramel Brownie Brittle, 2.75 oz – Buy 5 oz for $2.88

                These were tasty! Think if brownies were yummy, crunchy chips. That is basically what we have here. The added caramel and touch of salt totally satisfied that part of me that loves a sweet and salty combo.

                • 1 of 3

                • 2 of 3

                • 3 of 3

                   

                  Bark Thins Snacking Chocolate with Pretzels, 2 oz – Retail Value $2.49

                  Chocolate + pretzels are another one of my sweet tooth favorites. Again, this was a perfect combo of sweet and salty, with little hints of salt scattered throughout the dark chocolate. Yum!

                  • 1 of 3

                  • 2 of 3

                  • 3 of 3

                     

                    Tiny Tate’s Itsy Bitsy Crispy Cookies, 1 oz – Buy 7 oz for $4.99

                    I didn’t love these, but in all fairness, I don’t like dry cookies. These felt a little more like crackers but would still do in a pinch if you had a cookie craving.

                    • 1 of 3

                    • 2 of 3

                    • 3 of 3

                       

                      Live Love Pop Popcorn with Truffle Salt, 1 oz – Buy 4.4 oz for $3.49

                      I absolutely adore truffle oil and popcorn, so this was a snack that was very easy to love! It was also very light, so it made for guilt-free snacking.

                      • 1 of 3

                      • 2 of 3

                      • 3 of 3

                         

                        Creative Snacks Co. Gourmet Nut Blend, 2.75 oz – Retail Value $1.99

                        This snack was another easy win. A sizeable bag filled with a mix of cherries, pecans, pistachios, cranberries, and cashews, this didn’t last long.

                        • 1 of 2

                        • 2 of 2

                           

                          Late July Nacho Chipotle Chips, 2 oz – Buy 2.25 oz for $1.69

                          These chips were a bit too spicy for my taste, but Will loved them. He thought the chips were crunchy and just the right amount of spicy. He does like chipotle anything!

                          • 1 of 3

                          • 2 of 3

                          • 3 of 3

                             

                            Hippeas White Cheddar Cheese Curls 1.5 oz – Buy 5 oz for $3.49

                            I have had these before and I already knew I loved them. The white cheddar variety is actually my fave! These are kind of like healthier, denser cheese curls with less powder mess.

                            • 1 of 4

                            • 2 of 4

                            • 3 of 4

                            • 4 of 4

                               

                              OLLY Bars, two 1.6 oz bars – Buy 4 bars for $7.99

                              Similar bars were my go-to back in school when my schedule was packed with too many classes and I didn’t have time to have a real lunch a few days each week. These are packed with protein, which keeps you fuller longer, and topped with chocolate drizzle.

                              • 1 of 3

                              • 2 of 3

                              • 3 of 3

                                 

                                Sour Patch Kids, 2 oz – Retail Value $0.79

                                Who doesn’t love Sour Patch Kids? This might have felt more exciting if it was a whole bag, but my tummy is probably better off with this small one.

                                • 1 of 3

                                • 2 of 3

                                • 3 of 3

                                   

                                  Swedish Fish, 2 oz – Buy 3.1 oz for $0.99

                                  Again, would have loved a big bag! I adore Swedish Fish and find them to be my favorite classic candy.

                                  • 1 of 2

                                  • 2 of 2

                                     

                                    Propel Packets – Buy 60 packets for $29.99

                                    These individual electrolyte packs are perfect for after the gym or after having a little too much fun on Thursday night. The flavors included Kiwi Strawberry, Lemon, and Grape.

                                    • 1 of 2

                                    • 2 of 2

                                       

                                      Emergen-C Vitamin C Powder Packets, 0.32 oz – Buy 30 packets for $11.99

                                      Finally, our last item is perfect for those dorm days when your whole floor is sick and it happens to be finals week. Give your body a vitamin C boost and get back to the books!

                                      Verdict: This CampusCube would have been a lot of fun to get in the mail when I was in school, and I can only imagine Grace would be pretty happy with it too. You could likely put together a more thorough DIY care kit for the money, but you are paying for convenience with this service and I think the packaging and easy-to-schedule delivery model certainly has some value. I liked the mix of practical items and all those snacks! I think there probably needed to be some sort of hero item, but all in all, this is absolutely something I would consider for a loved one away at college!

                                      To Wrap Up:

                                      Can I still get this box if I sign up today? Yes, this box is available!

                                      Value Breakdown: The cost of this box comes to $45.90 ($39.95 plus $5.95 shipping). I received a total of 19 items in this box which averages out to $2.42 per item.  

                                      Check out all of our CampusCube reviews and the Women’s Subscription Box Directory!

                                      Keep Track of Your Subscriptions: Add this box to your subscription list or wishlist!

                                      What do you think of the CampusCube?

                                      How do subscribers rate CampusCube?

                                      5 subscribers rated this subscription
                                      5.0
                                      out of 5 stars
                                      Shipping
                                      Customer service
                                      Retail value
                                      Quality of products
                                      Curation
                                      Ease of canceling

                                      Do you subscribe to CampusCube? Add your rating now!


                                      Written by Megan Kirkland

                                      Megan Kirkland

                                      I love natural/vegan beauty products, Korean skincare, unique jewelry, and weird candies from far away places. When I am not waiting for my next exciting box you can find me painting or taking photographs of interesting people. I never leave home without pug hair somewhere on my shirt and a bold lipstick on my smile.

                                      Posted in CampusCube Reviews, College Care Packages, Subscription Box Reviews, Subscription Boxes for College Students, Subscription Boxes for Women| Tags: campuscube | 3 comments

                                      3 Comments

                                      1. If you are looking for an alternative, I sent My daughter Kites and ivy when she was in school. Not just food, but beauty and wellness products. Price is $34.99 and they have a $5 coupon on their site.

                                      2. I think sending a care package to a student is a great idea! I would have loved it, though I suspect I would have hated the branded items. Shipping is expensive these days, calculating what it would cost me to ship a package like that cuts the cost somewhat. Despite that, a homemade one would be better, more personalized, but if you are giving it to yourself or don’t have the time to put together one. This is great!

                                      3. I would loooove for this subscription box to be made available to international subscribers!!

                                        I am going back to college next September 2020 – at the “young” age of 42! for another MA – and it would be great to give this gift to myself every month 🙂

                                      Post a Reply

                                      Your email address will not be published. Required fields are marked *

                                      Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.

                                      Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

                                      *