Facebook PixelGraze Snack Subscription Box Review – January 2015 | MSA
My Subscription Addiction
My Subscription Addiction
Our reviewers research, test, and recommend the best subscriptions and products independently; click to learn more about our editorial guidelines. We may receive commissions on purchases made through links on our site.

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015

Liz Cadman
ByLiz CadmanMar 27, 2015 | 16 comments

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015 Box

Graze is a weekly (or bi-weekly) mini-snack subscription box. You can let them know if you have any food preferences, and rate the snacks you get, so the box is pretty customized. (I avoid gluten and dairy in my diet, and it’s really easy to set up those preferences and still get surprised with snacks!)

My Subscription Addiction pays for this subscription. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes).

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015 Items

The Box: Graze

The Cost: $6.99 a box, delivered weekly or bi-weekly

The Products: Healthy snacks custom to your specifications

Check out all of my Graze reviews and the Food Subscription Box Directory!

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015 Info

Each box come with a fold out card that includes nutritional info, ingredients, and expiration dates for each snack.

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015 Chocolate

Lightly Toasted Pistachios (Whole pistachios toasted with a little salt)

Florentine (Belgian dark chocolate, cranberries, and pumpkin seeds)

My husband loves pistachios, so these were immediately claimed as his snack. (I like that Graze has a few simple nut snacks and mixes without too many added ingredients).

The Florentine mix is one of my all-time favorites. The dark chocolate mixed the the dried cranberries is the perfect amount of sweet for me, and the pumpkin seeds add a nice crunch.

Graze Snack Subscription Box Review – January 2015 Bean

Scandinavian Forest (Lingonberries, blueberries, cherry raisins, and soft apples)

Pro Bean (Edamame, chili broad beans, and redskin peanuts)

This Scandinavian Forest mix is really good, but it can border on being a little too sweet for me, so I like to mix it with a salty or plain snack. It actually worked well with the Pro Bean mix!

Verdict: I think I say this with every review of Graze, but my one issue with it is that I eat all the snack on the first day the box arrives! The snacks are pretty small, so I don't feel too bad about it though. The cost breaks down to $1.75 a snack, which I'm OK with since they cater to my food needs/preferences.

If you are looking for a snack subscription box that will last a while, this isn't it - the portions are small, but if you want a few yummy snacks each week (or every other week) I definitely recommend trying Graze.

Do you subscribe to Graze? What do you think of it? Any favorite snacks you recommend?

Liz Cadman
Liz Cadman
Liz is the founder of My Subscription Addiction. She's been hooked on subscription boxes since 2011 thanks to Birchbox, and she now subscribes to over 100 boxes. Her favorites include POPSUGAR Must Have, FabFitFun, and any box that features natural beauty products!

Join the Conversation

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content. Your email address will not be published. Required fields are marked *. Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.

16 comments

Deanna

I pay $6 a box. I think the snacks are really good and the fact if you get something you don’t like you can rate it and they won’t send it to you again. I too am guilty of eating them all on the same day or at least within 2 days! One thing I have noticed, some of the snacks such as the flapjacks or “toffee sauce” seem British based. Also, some of the spellings on the snacks are in the manner of the British way of spelling. I am a great Anglophile so that would be a plus for me! Does anyone know?

Reply ButtonReply

Jessica

Graze is originally a British company, yes!

Reply ButtonReply

Susan R.

I also tend to eat them all the same day but they are SOOO good.

Reply ButtonReply

Loretta in NM

They seem very similar to Nibblr…or Nibblr is similar to them. 🙂 Anyone subscribe to both? Opinions as to which one you like better and why?

Reply ButtonReply

Davi

I have subscribed to both and I cancelled nibblr and kept graze. Nibblr in my opinion does not have as much variety and I think the quality with graze is much better. Graze did come first though so they have had more time to build their business. They are virtually the same subscription though. Hope that helps!

Reply ButtonReply

Loretta in NM

Thanks, Davi. That does help. When my subscription to Nibblr runs out I think I’ll switch and give this one a try.

Emily

I think I must have taken advantage of too many deals with graze, because my cost per box were I to resubscribe would be $6.99. That’s been true since November for me so it interests me to see that Liz still gets this for $6 a box.

Reply ButtonReply

T

You must be right. I pay $6.49 per box. I don’t always love the snacks, but it gets better as you go (if you rate the items on their website). lately, I’ve been pleased with everything in my boxes. It sure beats buying a Snickers bar out of the vending machine!

Reply ButtonReply

Liz Cadman

Thanks for letting me know the price had changed – I remember when it used to be $5 a box! I’ll update the post.

Reply ButtonReply

Cassie

They also have recently (past week or so?) added additional box offerings such that they now offer all of the following box types: savory, sweet, variety, calorie count & sugar count. They also offer a bigger “sharing” box – think NatureBox.

Jessica

I’m still only being charged $5 a box, so I think they stick with the price you paid when you started. Makes me want to keep with them, cause I don’t want to pay $7 a box!

Emily

Whoops, now I feel kind of bad for assuming the price had only gone up for me!

Mary Beth

I looooovvee Graze! I’ve been a weekly subscriber for about 7 months and I don’t see myself ever canceling. I have a snack each day for my work break. Now that I’m dieting, I’m finding them very easy to work into my calorie counting.

My favorites probably have gluten, but they are: anything with cinnamon almonds, bonnie wee oat bakes, flapjacks, sriacha peas, most of the nut mixes. Most of the dips. I don’t like the ones with dried fruit, so I never get sent those.

Reply ButtonReply

MJ

I tried a free box and i thought the little snacks were absolutely adorable! However, I didn’t really like the taste of them. Even though the portions are small, there were a few snacks that I didn’t get to finish in one setting & I couldn’t reseal the snacks again. I prefer Naturebox and my favorite is Love with Food.

Reply ButtonReply

Heathery

I had Graze for 2 months. I loved the taste of the snacks, but the portions were so small that it didn’t seem worth it. So I switched to Love With Food. BUT, Graze definitely has some tasty stuff!

Reply ButtonReply

Yona Williams

I subscribe to Graze, and I LOVE it. At first, I received two boxes over the Christmas holiday, and I was so busy that I could not get to them fast enough because I wanted to review them as well, so I cancelled my subscription. I didn’t want boxes piling up. Then, I got around to trying one of the boxes, and I was thoroughly pleased and excited about it. I gave it rave reviews, and have since rejoined Graze.

Another thing I like about this subscription box is that you can put your subscription on hold for a specific date, and that’s what I’ve done so that I can catch up on everything else.

I LOVE the banana shortbread with caramel sauce (really toffee sauce ,delicious). I also like how you can tell them to never send something again, and that you have a chance to somewhat guide what goes into your box.

Reply ButtonReply