MSA is reader-supported. When you buy through links on our site, we may earn an affiliate commission. Read the full disclosure.

Tried, True, and Tasty: 5 Food Products I Order Again and Again

I’ve reviewed a lot of subscription food boxes over the years, and trying new products is one of my absolute favorite things. I’m always on the hunt for my new favorite snack, and I love being one of the first to sample a new product when it hits the shelves. As you can probably imagine, my cabinets are usually filled with all kinds of candies, treats, and sauces. A lot of the things I receive in subscription boxes are delicious, but I really have to love something to order it again. With that in mind, I thought it might be fun to share some of my all-time favorite subscription box food finds. Some of the items on this list are products that I love so much, I have them delivered every few weeks. Others have become go-to gifts when I need a housewarming gift or birthday present. Want to see what makes the list? Read on to find out which subscription box food items I order again and again.

Sugarfina

 

The Product: Sugarfina Italian Spritz Gummies

The Cost: $8.95

The Matchmaker: Winc

COUPON: Get 4 bottles for just $29.95! No coupon needed - just use this link.

Sugarfina is one of these brands that frequently pops up in subscription boxes, so if you’re a subscription box addict, you’ve probably tried some of their candy before. I first discovered Sugarfina thanks to a collaboration they did with Winc, but I’ve also spotted the candy in Cocoquite and Paper Source. (The Italian Spritz Gummies pictured above are from Paper Source.)

There are certainly cheaper ways to get a gummy candy fix, but there’s just something about Sugarfina that keeps me coming back for more. The product range is charming and fun, and the packaging is cute as a button. I’ll be honest, I don’t often splurge on Sugarfina’s treats for myself, but I think they make excellent gifts. Whether I’m looking for a tasteful hostess gift, something to brighten my goddaughter’s day, or a low-budget treat for a gift exchange, I’ll frequently turn to Sugarfina. My top picks are Champagne Bears, Italian Spritz Gummies, Tequila Grapefruit Sours, Blood Orange Fruttini, and Apple Frogs.

 

‘Nduja

Image via La Quercia.

The Product: La Quercia ‘Nduja Americana Spicy Prosciutto Spread

The Cost: $8.99

The Matchmaker: Carnivore Club

Have you ever had one of those moments where it seems like the world tunes in to a single station and get you get hit with the same food/product/song/etc. on repeat? That happened to me with this spreadable sausage a few years ago. I’d never heard of ‘ndjua, and then in the span of a week– bam!– I saw it on the menu at restaurant, heard it mentioned on the radio, and received it in my Carnivore Club shipment. If you haven’t tried it before, ‘ndjua is a spicy sausage spread that can be eaten on crackers, incorporated into pasta sauce, or used as a topping for pizza. It’s spicy, rich, and delicious in the most indulgent way. ‘Nduja had a trendy moment in the sun back in 2015 or so when it first crossed my radar, but it never went out of fashion in my kitchen. At first taste, I was hooked, and it’s been a staple on my charcuterie boards ever since.

 

Pocky

 

The Product: Pocky

The Cost: $5.00

The Matchmaker: Bokksu

COUPON: Limited Time Only! Use code MSA10OFF to save 10% off on your first box!

Pocky might be one of the most famous Japanese treats around. You’ll find Pocky in the international aisle in most grocery stores, and it’s also a subscription box darling (I’ve seen it featured in Japan Candy Box, Quirky Crate, Bokksu, and Universal Yums, just to name a few). The long, crunchy stick-like cookies are usually dipped in chocolate or icing, and they come in a wide variety of flavors. I swear each one is more delicious than the last. I was first introduced to Pocky through Bokksu, and I’ve been a fangirl ever since. Cookies & Cream, Matcha, Strawberry Cream… I love them all.

 

Almond Mylk

The Product: Daily Harvest Almond Mylk

The Cost: $7.99

The Matchmaker: Daily Harvest

COUPON: Use code ADDICTION25 to save $25 off your first box!

Sometimes a product comes along that is just so darn clever it blows my socks off, and Daily Harvest’s Almond Mylk left my feet utterly bare. Almond Mylk is a concentrated almond paste that you blend up with water to create almond milk á la minute. It’s sold in small frozen blocks that can be stored in the freezer, and I think it’s pretty much the cleverest thing ever. At $7.99 for a half gallon, it’s not the cheapest way to get almond milk, but I like keeping it in on hand for times when I run out unexpectedly. It’s super convenient, and the small triangular cubes don’t take up too much space. It’s not the most exciting item on Daily Harvest’s menu, but I dare say it’s one of my favorites.

 

Brightland Olive Oils

 

The Product: Brightland Olive Oils

The Cost: $74.00 for “The Duo

The Matchmaker: Brightland Olive Oils

I reviewed Brightland’s olive oils a few months ago. I received two different bottles to try, and while I liked them immediately, I fully expected to enjoy them and then just move on back to my grocery store olive oils. Here’s the thing: when they were gone, I missed them. Like, a lot. For about a month after finishing them, I found myself reaching for them when I was making salad dressing or putting french bread out on the table. And eventually, I caved… I just couldn’t resist replenishing my supply. Ever since, I’ve made a point to keep these oils stocked in my cabinet. Both “Alive” and “Awake” have a bold, green taste that adds incredible depth of flavor to just about anything, and I love how they elevate my cooking and make simple dishes feel special. They’re not my “everyday oils,” but I love having them at the ready for salads and special occasions. I’ve gotten so many compliments when I’ve served them to guests, and I love that the bottles are pretty enough that I can leave them out on the counter.

 

Have you tried any of my favorite subscription box food items? Do you have a product that you fell in love with after trying it in a subscription box? Let me know in the comments!


Want to learn more about our favorite food products and subscriptions? Check out these other articles!

Written by Lindsey Morse

Lindsey Morse

Lindsey is a professional baker, cold brew coffee addict, and rosé aficionado who loves writing about food and wine. When she’s not sharing her love of subscription boxes with the world, you’ll find her in the podcasting studio, perfecting her cake decorating techniques, or cursing her way through the New York Times daily crossword puzzle.

Comments (8)

  1. But that’s the…and I quote…the ‘buzzy’ olive oil.

  2. Funny to see pockys listed because I just picked up a bunch at my grocery store! I paid $1.49 for each box 🥳

    There’s also pepero sticks that are very similar to pockys and those are from Korea. I get them all 😁

    • I paid less than that! Love my Pocky but 5 bucks a box? Lol

    • Hi, Snow! Oh, yeah, Pepero are great, too. I swear, there’s something about cookies in stick form that make them a lot of fun to eat!

      Thanks for sharing the price of Pocky at your local grocery store. I’ve seen prices vary, so I opted to used a link to Bokksu (since that’s where I first tried them). The $5 price is for a pack of two, but it’s still worth noting that if readers can find Pocky for sale locally, they’ll likely pay less at the grocery store. 🙂

  3. To spend $74 on olive oil is insane. Are they targeting millennialsor what? I lived in Italy and know olive oil. If you want to spend that amount better to buy in Italy and have it shipped over.

    • Well said!

    • Hi, Stephanie! I just want to hop in to point out that the $74 price is for two bottles. Is that still expensive? Absolutely, but I do think it’s an excellent product. Price-wise, it’s on par with single-origin olive oils I’ve seen sold out in California, and for me, it’s worth paying a premium for a high-quality product I love and save for special occasions. I hear you about Italian olive oils, though. The quality found in your average Italian grocery store puts US supermarkets to shame!

      • Hi Lindsey, yes, I know the $74 is for the 2 oils. For me, this company seems like a hyped up company that’s trying to sell a regular product at outrageous price and because it’s so expensive people think it must be great when it’s just oil. I wouldn’t save oils for special occasions as it does have a definite shelf life.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Remember to post with kindness and respect. Comments with offensive language, cruelness to others, etc will not be approved. See our full comment policy here.