Posted by on in Food Subscription Boxes, Munch Pak Reviews, Subscription Box Reviews | Tags: | 4 comments

MunchPak Subscription Box Review + Coupon – June 2016

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.

Munch1

MunchPak is a monthly snack subscription box. They describe it as “…an assortment of the best snacks from around the world delivered to your home, dorm room, or office as often as you would like.” This is a review of the Original MunchPak.

This box was sent to us at no cost for review. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.) 

The Subscription Box: MunchPak

The Cost: $9.95 for the MunchPak Mini, $19.95 for the Original MunchPak, and $39.95 for the FamilyPak

NEW DEAL: Sign up for MunchPak’s newsletter and save $3 off your first box.

OR

Save $2 off your first box with code ADDICTION!

The Products: 5+ snacks in the Mini Pak and 10+ snacks in the Original, and 20+ in the FamilyPak

Ships to: Australia, Belgium, Brazil, Canada, China, Czech Republic, Denmark, Finland, Ireland, Netherlands, New Zealand, Norway, Spain, Italy, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom, and the USA.

Check out all of our MunchPak reviews and the Food Subscription Box Directory!

Keep Track of Your Subscriptions: Add this box to your subscription list or wishlist!

Munch2

MunchPak boxes are so cute! The little cartoon snacks and the airplane are just too fun. The box is really heavy cardboard, which for a snacks subscription is great. Getting smashed treats wouldn’t be fun! They also send a little card with the name of the person that curated my MunchPak for me. My box was packed by Aubrey this month.

This box is always full of snacks from all over the world. They never send an informational card with the box, but the snacks are usually quite easy to find on MunchPak’s website.  

Munch3

Pei Tien Bibi Bear Rice Cake Milk Flavor – $1.00

This rice cake had a very faint, vanilla-ish flavor lending a bit of sweet and savory action going on here. They weren’t my favorite but we did finish them.  

Rice Cracker?

This is the first time I can’t find an item on MunchPak’s site! I have no idea what this is and there is no branding or name on the package. I think it was a rice cracker but I can’t be entirely sure. It was good though – salty and savory are my snacks of choice!

Pei Tien Corn Roll (French Thick Corn Soup) – $1.00

This tastes like corn and the texture is like a cheese puff. It’s a little weird together but I’ve had the opportunity to try many of these since I’ve received MunchPak. They’re never my favorite but I can see why people like them. 

Munch4

Kozinaki Sesame Seed Brittle – $2.00

I was afraid I was going to break my tooth on this one! The brittle itself was hard, but not hard enough to be snappy, so it breaks apart easily in your mouth. My friend who was there when I started ripping into my snacks tried it and said that it tasted stale to him. This was definitely not my favorite and the rest of this is going in the trash. I am not about to risk breaking a tooth. The flavor was ok but definitely not worth the effort.

Wonderful Roasted & Salted Pistachios – $3.00

I enjoyed these immensely. I like pistachios but they’re so expensive! I always appreciate getting them in boxes, so I can eat without guilt that I spent so much money on nuts. These are always high quality and enjoyable. I find them salted just the right amount too!

Fini Roller Strawberry Candy – Extra Sour – $1.00

My sister-in-law and brother scarfed this one down. They loved it! They said it was pretty sour but the flavor and texture was great.  

Munch5

Homerun Ball – Choco Flavor – $3.00

You’ve had those frozen cream puffs, right? The little ones that you can inhale like ten of them in short work? These are the not-so-good knock off version. I think they might be better if they were frozen and not eaten as intended. I found the puff part a little stale and the chocolate part a little less than flavorful. With that said though, I think they would be much better frozen. 

e. Fruitti Gummi Bear Rings – $2.00

I have received these three times now. I do wish MunchPak kept track of what they’ve sent, so there’s less of a chance for a duplicate, but I have some kids in my life that will love another package of these. 

These are your typical, run of the mill gummy bears, except they’re in ring format! These would be a blast for kids. The flavors and textures are exactly what you would expect from gummies that come from this company (they make the gummy pizzas and hamburgers too!)

Lotte Cereal Choco – $2.00

This tasted a lot like the Krave Chocolate filled cereal at the grocery store. They were pretty good – I definitely enjoyed them. 

Munch6

Slanty Cheese Chips by Kolson – $1.00

I didn’t enjoy these but my brother practically inhaled the package. To me the texture was a bit like styrofoam and the cheese flavor wasn’t super potent. My brother LOVED them though – he couldn’t stop eating them. 

Atori Crisp Snack Spicy Flavor – $2.00

These were odd to me. The flavor was different and they’re in thin strips. Several people with me enjoyed them – I probably will eat them but I don’t think I would intentionally seek them out. They aren’t super spicy though!

Verdict: My MunchPak this month has an approximate value of $18.00 plus maybe a dollar for the unidentified rice cracker. This is very close to the value I’ve come to expect from MunchPak – they do generally meet the cost of the box, which is great. I do enjoy trying the snacks, though this month wasn’t my favorite. I’ve received the gummi rings multiple times, which can be a bit frustrating if you’re a regular subscriber and you’re not a fan of the snack you’re getting repeatedly. I think 3 of the past 4 months I’ve received the gummi rings – a little excessive.  

All in all, I enjoy my MunchPaks – have you tried MunchPak yet?

Written by Bekki Menzies

Bekki Menzies

Bekki first discovered subscription boxes in 2014 and they quickly took over her life! (Not quite, but pretty close.) She started with POPSUGAR Must Have, then moved to Little Lace Box, Birchbox, Hamptons Lane…the rest was history. Her favorite product find is Beekman 1802 Fudge (so, so good) and her favorite boxes are Birchbox and Hamptons Lane…but she’s always looking for a new subscription to try!
All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.

4 Comments

  1. Their ordering system is so frustrating!!! I order things online, and our household has a couple other subscription boxes that come in every month. I know how it works. The MunchPak system is totally counterintuitive to all the other sites.

    My 7 year-old son opted to skip his 1Up Box so he could try MunchPak. Now, 1Up Box and LootCrate both allow you to purchase a single box to give as a gift, without subscribing with a credit card number. I click “give gift” on the MunchPak site, and it does not let me proceed through the transaction without selecting whether I want a 3, 6, or 12-month subscription.

    So I back out of the transaction, and try again to purchase a gift card instead. The box is $19.95, and I can only buy gift cards in whole dollar amounts – not for the amount of the actual box. I’m going to lose a nickel on this transaction; I know, I know, it’s only a nickel, but how many other people are paying MunchPak $20 and only get $19.95 in return?? So I buy a gift card for $20, and then immediately redeem it to try and order a box. MunchPak STILL REQUIRES ME to subscribe to a 3, 6, or 12-month service, and also to put in a credit card that will be charged next month. I will make sure to cancel before it gets charged, but don’t call it “the gift of a MunchPak box” when all it is is an automatic subscription service that puts all the responsibility on the gift redeemer to cancel. All the other subscription services offer TRUE gift options and the availability of a one-time, non-recurring charge. With the hassle I’ve gone through to try and order a MunchPak, I won’t be bothering again.

  2. The unlabeled crackers are definitely rice crackers! My local tea house sells them for 25 cents a pack, but I think she buys them in bulk directly from China, so that’s probably on the low end of their value. I think they’re delicious. 🙂

  3. Most dollar stores Las Vegas sell those pistachios for $1. They are good.

  4. FYI they have a new snack scanner in the app store or google play store depending on which phone you have. It’s great you scan the UPC code and it tells you the snack, country of origin, price and description of the snack. It made it a lot easier this month to decide what to try and what to pawn off.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.