Posted by on in Mouth Snack Box Reviews, Subscription Box Reviews | Tags: | 2 comments

Mouth Snack Subscription Box Review + Coupon – March 2016

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.

M1

MOUTH is a Brooklyn based retailer that offers 16 different Indie food subscriptions, from cocktails to cookies, bacon to pickles, and a pregnancy craving box thrown in (How fun is that?) for good measure!  This is a review of their Snack Box Every Month subscription.

M2

This box was sent to us at no cost for review.   (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.) 

M3

The Subscription Box:  Mouth Snack Box

The Cost:  3 months at $60/month, 6 months at $55/month, and 12 months at $50/per month.  This price includes shipping except surcharges for shipping outside of the contiguous United States.  

COUPON: Save 20% off any of Mouth’s 16 subscription options with code MSA20!

The Products:  5 Indie snacks shipped to your door every month!

Ships:  Worldwide, for a charge.  

Check out the Food Subscription Box Directory and make sure to add Mouth Snacks Box to your subscription list or wishlist!

M4

Their website has so many delicious looking things, and when my box arrived, I was so excited!  Their FAQ mentions that they may be able to customize a subscription to exclude certain foods for allergies, etc, which is great!

M5

NYC Deli Pickles – Brooklyn Brine – $13.25

These are delicious.  They are everything a pickle should be and more!  I added them to my egg salad for lunch, and they added just the right amount of crunch and brine.  Absolutely the best pickle I’ve ever had.  

Organic Roasted Pistachios – Allgood Provisions – $6.25

These are really good – but then I really love all pistachios.  These are roasted and salted, but the salt isn’t overwhelming.  It’s a nice amount, instead of some brands that smack you in the face with salt, and then you get to your pistachio!

M6

Chocolate and Coffee Caramel Corn – Roni Sue Chocolates – $8.25 

I’m generally not a huge fan of coffee flavored sweets, but it really works here.  This bag of popcorn was stuffed full, so it’s definitely not a skimpy bag!  The flavor is a really great blend of coffee and chocolate, with the caramel undertones.  I like it!

Pesto Zucchini Chips – Just Pure Food – $10.75

I was not expecting to love these, but I REALLY loved these.  The flavor was amazing, and they were really crispy!  I was expecting something that tasted like it was ‘good for you,’ but these were just outstanding.  I would buy them again, even at that price!

M7

Peanut Butter and Passion Fruit Jelly Chocolate bar – Fixx Chocolates – $10.00

This was so, so good.  It almost hit Kitchen Sink Bar status, but not quite.  The passion fruit and peanut butter works so well together, and there’s a wonderful crisp, airy texture to the bar.  I am smitten. 

Verdict:  I really enjoyed all of the items in my box.  The cost is on the high end for a snack box, but the items are all high quality and from small businesses.  The value of the items sent came out to about $48.50.  That’s definitely lower than the cost of the box.  I would love to see that value come up a bit, but adding in the value of the shipping, this probably comes to right at what you pay for the box.  

I really did love everything that I received in this box, and all of the companies and products were new to me.  I think this box would be a really cool box for someone that loves trying new, smaller snack companies.  It would definitely be a great gift for a foodie!   I loved that the items came individually wrapped, and they came in a shopping bag – the packaging is definitely top notch! 

What did you think of MOUTH?  Have you given this one a try yet?

Written by Bekki Menzies

Bekki Menzies

Bekki first discovered subscription boxes in 2014 and they quickly took over her life! (Not quite, but pretty close.) She started with POPSUGAR Must Have, then moved to Little Lace Box, Birchbox, Hamptons Lane…the rest was history. Her favorite product find is Beekman 1802 Fudge (so, so good) and her favorite boxes are Birchbox and Hamptons Lane…but she’s always looking for a new subscription to try!
All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.

2 Comments

  1. Way too expensive, but everything looks yummy!

    • Their website is even more expensive. $5+ for one crispy treat. $5 pop tarts, no way in this economy, even if tastes perfect.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.