Posted by My Subscription Addiction on in Homemade News, New Subscription Boxes, Subscription Box News | Tags: | 20 comments

New Meal Delivery Subscription Box Alert: Homemade by Ayesha Curry!

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.

20170327_AyeshaCurry_SG_0905-2

Homemade is a new meal subscription service from Ayesha Curry! Homemade is a family focused meal subscription:

Ayesha Curry is passionate about gathering families around the dinner table, enabling them to create deeper connections and lasting memories. When schedules fill up, meal time is often the first thing sacrificed. Ayesha created Homemade as a way to ease the stress of meal planning, shopping, and prepping, so families can use that time to share a home-cooked meal together.

Homemade delivers boxes filled with Ayesha’s favorite ingredients and recipes, perfect for cooks of all skill levels. The recipes are familiar and family-inspired, and certain to please even the pickiest young eaters. Plus, the ingredients in each box are precisely measured, saving you both time and waste.

heroshotretouched_02

Homemade starts at $59.99 a week and offers discounts on 2, 4, or 8 week plans. You have two plan options – Couple (2 recipes for 2 adults) or Family (1 recipe for 2 adults and 3 kids).

Here’s a look at some of the meals available this week:

Screen Shot 2017-04-28 at 2.37.45 PM Screen Shot 2017-04-28 at 2.37.38 PM Screen Shot 2017-04-28 at 2.37.31 PM Screen Shot 2017-04-28 at 2.37.24 PM

The Box: Homemade

The Cost: $59.99 a week + $15 shipping

Choose between a Couple Plan (2 recipes for 2 adults) or Family Plan (1 recipe for 2 adults and 3 kids)

The Products: ” A box of fresh, pre-measured ingredients, easy-to-follow recipes, and a custom-coloring book arrives at your home—one or two delicious meals, customized for your family.”

Homemade offers three options for your meal plan:

  • Classic Box – for the family that eats everything.
  • Everything But The Red Meat Box – for those that eat chicken, pork and seafood.
  • Vegetarian Box – for the family who eats a bounty of veggies and grains.

Ships to: US Only

Good to Know: Ships every Monday and is delivered on Tuesday (or Wednesday in some delivery areas)

Keep track of your subscriptions: Add this box to your subscription list or wish list!

What do you think of Homemade? Want to see it reviewed?

Written by My Subscription Addiction

My Subscription Addiction

My Subscription Addiction is the #1 site for all things subscription boxes. Check out the most Popular Subscription Box posts, our coupons, and the List of Subscription Boxes you can try for Free!

All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.

20 Comments

  1. Wait…. so more money for less food and options!? I’ll pass on this one and stick to green chef

  2. I love Ayesha, but $75 for two meals is to high for me. Also, I don’t think you can see what’s on the menu, so you might get stuck with something you don’t like. I have the world’s pickiest eater, so I can’t take a chance on just anything. Good luck with it though! Go Dubs!!

  3. Lol “I would love to pay more money for less meals and ONE delivery option” said no box subscriber ever.

    I saw the trailer for her box and what wasn’t mentioned – they include a coloring book in the meal box! I’m not sure if it’s only for the family box cause I can’t think of a reason why a couple needs a coloring book to keep themselves entertained while the food is cooking 😂

    At least she’s not trying to say it’s an affordable option, I admire her honesty.

  4. The food looks great, and I’m glad this woman is following her passion. good luck to her and her business.

  5. The pricing for this is absurd, and the misspelling of thyme is driving me crazy, especially since the copy then goes on and spells it as time. Pick one!

    • Grammar warriors, unite! (I’m one, too.)

    • And then they call it carrot pure not carrot puree.

    • Yayay to grammar gurus :D! Those are some serious typos O.o. If they want to charge a premium they should at least hire a copyeditor lol.

      I get Plated and Green Chef, and love the concept of these subs as I’m a vegan and my son is a meat eater; it makes cooking dinner a heck of a lot easier for the two of us. But for crying out loud, subscribers are already paying premium prices that covers the whole experience and that includes the presentation of the recipes. Not spelling the TITLE of the recipes correctly looks so lazy.

      • And it makes you question the professionalism of the whole affair!

        Like why should I trust you if you can’t handle the bare basics?

  6. OMG-I didn’t realize it was only two recipes, versus the typical 3. And I was already thinking the $15 shipping was steep. Yikes! Meal boxes are an occasional luxury for me, but this box would practically be more expensive than going to a good local restuarant.

  7. I’d rather pay to go out at those prices…someone else can do my dishes, then!

    • Yup!

    • All of the prep, cooking and cleanup! That is exactly what I say to myself every time I see the prices for these meal subscriptions. One can get a perfectly healthful, delicious meal out for less than $20 per person.

  8. Don’t think it’s going to be a big hit here in CLE.

    • Lol. Go Cavs! All in!

  9. $75 for two meals?? As much as I love Home Chef $60 for 3 meals for two people, I only get it once or twice a month. It’s a bit pricey, much cheaper to go to the grocery store. But it’s so convenient, the recipes are delicious, easy to make and cleanup is a breeze.

  10. I liked the idea of a box for two adults and three children, but that’s far too expensive and it looks like all of the other meal delivery services, but more expensive. I think she’s maybe capitalizing on her husband’s name.

  11. $75 for one meal is crazy expensive

  12. yikes. I would rather go to a byob twice a week. $18.75 per person per meal is too steep.

    I really did enjoy green chef which was cheaper and organic.

  13. This looked exciting to try until I saw the $15 shipping charge.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.

Please do not enter your email address in the Name field or in the comment content!