Posted by on in Food Subscription Boxes, Love With Food Deluxe Box Reviews, Subscription Box Reviews | Tags: | 2 comments

Love with Food Deluxe Box Review + Coupon – March 2016

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.


Love with Food is a monthly snack and food sampling subscription box.  They send only natural and organic snacks and donate a meal to charity for each box sold.  They offer a smaller “tasting” box with 8+ snacks per month, a “deluxe” box with 16-20 snacks per month, and a gluten free box with 10-15 gluten free snacks per month.  This is a review of the deluxe box. 

My Subscription Addiction pays for this subscription. (Check out the review process post to learn more about how we review boxes.)

The Subscription Box: Love with Food

The Cost: $9.99 a month for the “tasting” box, $19.95 a month for the “deluxe” box, and $24.99 a month for the gluten free box.  Save with longer subscriptions.

COUPON: Save 40% off your fist box.   No code needed, just use this link.


The Products: 10-16 snacks that are organic, natural, and/or free from artificial ingredients.

Ships to: US (free).

Check out all of our Love with Food reviews and the Food Subscription Box Directory!



Each Love with Food box comes with a brochure listing all the products.  I really like that they list all the ingredients here and indicate which are vegan, gluten free, etc.


Wellaby’s Cheese Ups (0.9 oz x 2 bags) – Value $2.24

These were hollow but they *looked* big, which was almost enough to fool me into feeling like I had eaten more than I really had.  Plus, cheese flavor is almost always an instant win for me.

Dolcetto Petites Lemon Wafer Bites (0.7 oz x 2 bags) – Value $1.33

I think we had another flavor of these some time ago.  They’re crispy on the outside and have lemon filling.  I was really in the mood for sweets one day and these hit the spot without having too many calories.


Lundberg Sriracha Rice Chips (1.5 oz) – Value $1.08

I’ve had these before in another flavor.  Although I love Lundberg rice and buy it regularly, I’m not sold on these chips.  The texture is too chewy and not chip-like enough.

Horizon Organic Fruit Snacks (0.8 oz x 2) – Value $1.81

Always happy to get vegetarian gummies.  These did stick to my teeth pretty badly, though.


Sensible Foods Apple Harvest Crunch Dried Fruit (0.32 oz) – Value $0.90

This is a pretty simple snack, just freeze dried apples.  They were good, and I like the small size of the package for limiting sugar intake, but there is not much making them stand out to me in a sea of similar products.

Sensible foods Roasted Edamame Crunch Dried Snacks (0.65 oz) – Value $0.81

These had great protein and fiber levels and were very low in salt.  Unfortunately, I didn’t think they had much flavor, either.  A little more salt would’ve helped, I think.

Brown & Haley Almond Roca Buttercrunch Toffee (0.42 oz) – Value $0.21

Of course this was gone in two seconds.  I’m normally not too excited about toffee (and to be honest, it was the chocolate that got me…), but this was actually pretty good, even with a strong toffee flavor.


Woodstock MiniMe’s Organic Rice Bites (2.1 oz) – Value $1.25

These are basically miniature rice cakes with one side coated in chocolate.  If you like rice cakes, they feel decadent.  If you don’t like rice cakes, coating one side in chocolate is probably not going to make you come around…

Pork Clouds Fried Pork Skins in Rosemary and Sea Salt (0.7 oz) – Value $2.33

I guess this is the risk you take when subscribing to most food boxes – the chance of a non-vegetarian item.  I left these in the kitchen at work and they disappeared within a day.


Stonefire Naan Crisps (0.5 oz) – Value $0.42

These reminded me of how much I miss going to Indian restaurants.  (There’s not a  good one near where I live now without a long drive).  And they’re pretty good, even without any dip.

Pork Clouds Fried Pork Skins in Malabar Black Pepper (0.7 oz) – Value $2.33

This is another one that went on the office kitchen table.  (I don’t eat meat and my fiancé isn’t interested in pork rinds).


Enlightened Roasted Broad Beans in Sea Salt (1 oz) – Value $1

I enjoyed these.  They had protein, too, but were more flavorful than the edamame.  I would buy these again.

Smashpack Protein Pack in Orange Peach (5 oz) – Value $3

OK, I was not a fan of this.  It is an energy bar in pouch form.  It definitely tasted like orange and peach.  But.  It had the texture of body cream and there was some odd cheesy undertone (this is mostly made from whey protein) that I couldn’t quite place.

Barney Butter Smooth Almond Butter (0.6 oz) – Value $0.82

Coincidentally, it was peanut butter sandwich week for lunch (we have a rotation).  I used this instead of peanut butter one day.  It was good (but then, I love almonds!).


Every box comes with some coupons and/or product literature.

Verdict: I calculated a value of about $19.53 for the March 2016 Love with Food Deluxe Box.  That is pretty close to the value of the box and about what I’ve come to expect from Love with Food.  Keep in mind they have deals available all the time and that you can review the items in your box for points that can be used for further snacks in the Love with Food shop.  I liked some of the new items quite a bit (the roasted broad beans and the toffee were special favorites) and most of the brands were new to me, so I’m happy.

What do you think of the March 2016 Love with Food box?  What’s your favorite snack subscription?

Written by Ragan Buckley

Ragan Buckley

Ragan stumbled across My Subscription Addiction in late 2013 and immediately subscribed to way too many beauty boxes. She’s now focused on boxes for her cats and dog, vegan/vegetarian food boxes, and craft subscriptions (and she didn’t give up beauty boxes entirely).
All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.


  1. My wife and I subscribed to this for a year for $200 and we go through the pack in a few weeks which is fine. I go both ways on what I think of what is in the box but I love that the boxes are different each month. I eat most of the snacks anyways since I work from home so it is nice to be able to try different things.

    I do thin the gluten free thing is way oversold but have really come to love the smashpacks. I noticed you didn’t like them or couldn’t make sense of them. I thought it was like a toothpaste consistency when I tried it and felt weird eating what could be construed as baby food for senior citizens on a renal diet but…and let me say this…I love these things now. Like, I love the texture, the flavor profiles in the different types of flavors and the natural ingredients. I didn not like these any other time of day than breakfast. The Smashpacks make great grab and go breakfast for guys like me who have to get right to work and are on the phone all day. I put mine in the fridge and it’s cold (more to my liking).

    Down side is the price. I picked up 2 5 packs and that’s running about $40 so its a premium product but the flavors when cold for me are so freaking yummy that I went through my 10 pack in 10 days, 1 each morning. They revised their protein content down 1 gram so its not as thick but it is still thick and that’s the banana and protein. The Tropical Fruit ones are excellent. Okay anyways…off my soapbox. Love them and would not have discovered them without Love of Food bringing it to me each month.

  2. I don’t think that’s a good deal at all. I’ve been wanting to try but I can easily go to WF, TJ or vitamin shoppe and get those snacks for less.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.