Posted by on in New Subscription Boxes | 14 comments

New Organic Beauty DIY Subscription Box: Loli Box

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.

New Organic Beauty DIY Subscription Box

Loli Box is a new natural and organic beauty DIY subscription box.

The Subscription Box: Loli Box

The Cost: $38 for a one-time box, or $35 a box for a 3-month subscription purchased up front

The Products: Get just the perfect amount of organic, wild harvested, food-grade ingredients and a DIY beauty recipe delivered monthly to your doorstep to make a natural treatment for your skin, hair, bath & body.

Keep Track of this subscription: Add it to your wishlist or subscription list!

What do you think of this new box? If you’d like to see it reviewed, let me know!

Written by Liz Cadman

Liz Cadman

Liz is the founder of My Subscription Addiction. She’s been hooked on subscription boxes since 2011 thanks to Birchbox, and she now subscribes to over 100 boxes. Her favorites include POPSUGAR Must Have, FabFitFun, and any box that features natural beauty products!
All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.

14 Comments

  1. Darby Box has a spoiler for next month and it seems to be a perfume making kit. Probably not organic, but if you’re into DIY cosmetics it may be worth checking out.

  2. Please review! I am debating about a few similar DIY boxes and would love to get a preview of what to expect.

  3. Yes please!!! I would love a review

  4. Yes please! I am a beauty product addict (along with an addiction to your awesome site which introduced me to sub boxes) and would like to explore adding some homemade items. Thanks Liz!

  5. Vitamin E is a natural preservative. Do you ladies know any more?

  6. I liked to see a couple of reviews out of curiosity.

  7. Yes! Please review! Thanks!!

  8. I love the idea behind this box, but I agree with what others are saying about the value. I enjoy making my own beauty products, but I can spend $38 at an online supplier like Mountain Rose Herbs and make a product that I can use daily for several weeks before running out. I’ll keep an eye on this one though to see what they send out the first couple months. Maybe the natural treatments will be unique or high-end spa quality.

    • I love Mountain Rose Herbs! I’ve been buying from them for a few years and even met them at the Mother Earth News Fair last year.

  9. For me and my girls the value lies not so much in the amount of product/uses per month but in the activity of making them. Given what beauty product project kits go for in a variety of etsy shops (I won’t compare commercially produced ones for obvious reasons), the price is pretty reasonable. I’m a bit unclear though whether they send just one project/box or if there are more included. The pic looks like several different finished products but I won’t go by that since it’s likely not representative.

    • Actually, it looks like the box just has a vegetable-based mask powder, a flower water, a base oil and another oil (probably vitamin E). I think the idea is to mix them altogether to make a facial mask. It doesn’t seem like there is enough of the powder to make more than one or two.

      The problem with diy cosmetics is that if they have water in them, they need a preservative. Otherwise they’ll go bad relatively quickly (as we saw with the Kloverbox fiasco). So I can see why they wouldn’t want to give you ingredients for more than one application. These ingredients also seem like very specialized and probably expensive ingredients. I’ve made plenty of oatmeal and clay masks before, but not any based on vegetable powders.

      That said, it is too expensive for me. The experience of mixing four ingredients resulting in a one-time-use exotic mask is not worth $38, or even half that much.

      If you are looking for activities like this to do with your kids, there are many cosmetics that you can make very cheaply with kitchen ingredients. Just google them. And it may even be more fun 🙂

      • We’re old pros as DIY makeup 🙂 The price doesn’t bother me.

  10. I agree. It sounds interesting but 35$ is quite pricey for items that I will only be able to get a couple uses out of. Will you be reviewing this box Liz?

  11. I love the concept of this box but their website mentioned each box will include enough ingredients to make an item that you will typically get 1 to 3 (possibly more) uses:

    “Each LOLI™ beauty parcel is meant to accommodate 1-3 or more uses, depending upon areas applied or how the ingredients are combined. Some recipes may yield more uses or you may have LOLI™ ingredients left over.”

    It doesn’t sound like you would get a whole lot of product/use for the $35 to $38 price. I think I will wait to see a couple of reviews before I join. I think the real “value” will be in the learning to DIY your own beauty products and knowing what you’re using on your body is natural, organic products that you have control to customize.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.