Posted by on in Blog, New Subscription Boxes | 8 comments

New Subscription Box Service: Makana Box!

This post may contain referral/affiliate links. Read the full disclosure.

New Subscription Box Service: Makana Box!

Makana Box is an subscription box from Hello Makana. Every month they send you local goodies from Hawaii!

The Box: Makana Box

The Cost: $30 a month ($27 a month with annual subscription)

The Products:

Ships to: US and International (additional shipping charges for international orders).

Here is what was in the June Box:

New Subscription Box Service: Makana Box!

 Body mist, soap and Vanilla Mac Nut Sugar

Written by Liz Cadman

Liz Cadman

Liz is the founder of My Subscription Addiction. She’s been hooked on subscription boxes since 2011 thanks to Birchbox, and she now subscribes to over 100 boxes. Her favorites include POPSUGAR Must Have, FabFitFun, and any box that features natural beauty products!
All views in this review are the opinion of the author. My Subscription Addiction will never accept payment in exchange for a review, but will accept a box at no cost to provide honest opinions on the box. This post may contain affiliate/referral links. Read the complete My Subscription Addiction disclosure.


  1. Me too. My grandma is in Hawaii right now, and she sends us great stuff every month. Shipping is Very expensive. I once went to the post office to ship a box to her, and the postal worker had me change to a flat rate. It was going to cost $30!

    I am evaluating which ones to get rid of (at least for a month or two). Maybe Naturebox and Sample Society. I have actually been the least happy with birchbox, but I keep hoping it will get better.

  2. I’m sure you’re right about most of the cost being shipping! So Kentucky and now Hawaii. Wonder if there will be more “state boxes” 🙂 Maybe someone can coordinate them so you could get a different state each month!

  3. Shipping from Hawaii is crazily expensive. I’m sure that’s most of the cost from this box. My friend sent me that delish sugar and the shipping was like $20!!

  4. $30 for 3 items…awe man! I just can’t afford this box 🙁

  5. I picked up a bag of the mac nut sugar when I was in Maui last year. It’s amazing in coffee and tea. I have been rationing it so I don’t run out!

  6. I SO want this box – just not at this price. 🙁

    • I agree with you, Katie. This box looks awesome but, I just can’t afford to be getting all the boxes I want anymore. 🙁
      I’m going to have to re-evaluate the boxes that I’m currently getting and see which I could give up to try a couple new ones.

      • It’s depressing isn’t it? If I had the funds, I would try almost every box on the market! I can’t believe how popular subscription boxes are! The problem is that they are horribly addicting as well and you want to get more and more boxes.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments may not appear immediately. More info here.